Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyjeżdżasz na długi weekend? Przygotuj swój dom i zmniejsz wysokość rachunków za energię

Wyjeżdżasz na długi weekend? Przygotuj swój dom i zmniejsz wysokość rachunków za energię

W obecnej sytuacji każde działanie mające na celu ograniczenie zużycia energii ma sens. Warto o tym pamiętać również wyjeżdżając na kilka dni z domu. Wyłącz w tym czasie zbędne urządzenia i zmniejsz wysokość rachunków za energię.

Reklama

Tryb czuwania – cichy pożeracz prądu

Pamiętaj, że każde urządzenie pozostawione w trybie stand-by nadal zużywa energię elektryczną. Dobrym rozwiązaniem są listwy z wyłącznikiem, tzw. antyprzepięciowe. Zgrupowanie na nich kilku urządzeń, np. telewizora, dekodera czy tunera pozwala wyłączyć zasilanie jednym przyciskiem. To rozwiązanie dodatkowo zabezpieczy sprzęt przed skokami napięcia w sieci energetycznej czy wyładowaniami atmosferycznymi. Rezygnacja z trybu czuwania przełoży się na dłuższą żywotność urządzeń. Warto pamiętać także o wyłączeniu na czas nieobecności sprzętów ogrzewających wodę.

Trzymaj ciepło w mieszkaniu

Wprawdzie jak na razie pogoda dopisuje i temperatura powietrza w ciągu dnia osiąga nawet 20°C, ale sezon grzewczy rozpoczął się w większości miejsc już końcem września. Nie marnuj ciepła! Opuszczając dom na dłuższy czas, przykręć termostat w kaloryferach albo zmniejsz temperaturę, jeśli piec jest wyposażony w regulatory lub sterownik. Jeśli jednak na zewnątrz zrobi się mroźnie, lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie odkręconych kaloryferów w czasie nieobecności. W przeciwnym razie po powrocie trudno jest ogrzać wychłodzone pomieszczenie.

Opróżnij lodówkę

Przed wyjazdem zajrzyj do instrukcji obsługi lodówki. Niektóre modele mają tryb wakacyjny, stworzony z myślą o wyjazdach. Funkcja ta zapobiega również powstawaniu we wnętrzu urządzenia pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu. Jeśli nie zostawiasz w niej jedzenia, warto po prostu wyłączyć lodówkę na te kilka dni, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że urządzenie nie pobiera niepotrzebnie prądu. Pamiętaj jednak o tym, że zamrażalnik powinien pozostać włączony, jeśli nie zamierzasz go opróżnić.

Jeśli jednak podczas nieobecności lodówka będzie włączona, pamiętaj, żeby ilość pozostawionego jedzenia ograniczyć do niezbędnego minimum i zweryfikować, czy produkty te nie mają krótkiego terminu przydatności do spożycia – a co za tym idzie, czy nie zepsują się w trakcie nieobecności.

Więcej porad dotyczących oszczędzania energii dostępne na stronie Liczy się energia.

 źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej, zdjęcie: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.