Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prezydent podpisał ustawę, która ma chronić odbiorców prądu. Przez rok. W tym czasie mamy oszczędzać

Prezydent podpisał ustawę, która ma chronić odbiorców prądu. Przez rok. W tym czasie mamy oszczędzać

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś (14 października 2022 roku) ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej przyjętą przez Sejm tydzień wcześniej. Zamrożenie ceny prądu, które będzie obowiązywać od 1 grudnia do końca 2023 roku, to część tzw. Tarczy Solidarnościowej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chcesz płacić mniej? Musisz się zmieścić w limicie

Zgodnie z zapowiedzią rządu nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości rodzin. Polacy w przyszłym roku poniosą podobne koszty za energię, jak w 2022, pod warunkiem zmieszczenia się w limitach. Limity są różne i wynoszą:

– dla gospodarstw domowych do 2000 kWh prądu,

– dla gospodarstw, w których jest przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością do 2600 kWh prądu,

– dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz rolników do 3000 kWh prądu.

W przypadku przekroczenia limitów, nadwyżka będzie rozliczana zgodnie z taryfą wyznaczoną na 2023 rok. Jaka będzie jej wysokość? Na razie trudno powiedzieć. Dostawcy energii nie złożyli jeszcze wniosków taryfowych na przyszły rok. Na zatwierdzenie taryf na 2023 rok jest czas do 17 grudnia 2022.

Z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny

Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – przewidziano specjalny dodatek elektryczny. Ile wyniesie?

– dla osób ogrzewających domy i mieszkania urządzeniami na prąd jak np. pompa ciepła czy piec akumulacyjny – 1000 zł,

– dla osób, u których zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh – 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z dodatku do ogrzewania elektrycznego nie mogą skorzystać osoby, które korzystają już z dodatku węglowego. Dodatek nie przysługuje także właścicielom domów, którzy zainwestowali w pompę ciepła i fotowoltaikę.

Rządowa zachęta do oszczędzania energii elektrycznej

Zgodnie z ustawą premiowane będzie również oszczędzanie energii. Gospodarstwa, które w 2023 roku zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 roku, w kolejnym roku otrzymają specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 roku.

Czy zamrożenie cen prądu to najskuteczniejsza metoda walki z rosnącymi cenami energii? Zamiast wprowadzać zmiany, inwestować w rozwój odnawialnych źródeł energii, rząd zdecydował się przerzucić odpowiedzialność na każdego z nas. Teraz najważniejszym pytaniem będzie – jak zmieścić się w limicie?

źródło: gov.pl/web/klimat

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.