Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dodatek elektryczny 2022 nie dla wszystkich. Sprawdź, czy możesz złożyć wniosek o dopłatę do prądu

Dodatek elektryczny 2022 nie dla wszystkich. Sprawdź, czy możesz złożyć wniosek o dopłatę do prądu

W ramach Tarczy Solidarnościowej rząd ogłosił tzw. dodatek elektryczny, czyli dopłatę do prądu dedykowaną gospodarstwom domowym, które korzystają ze źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną. Jednak jednorazowe dofinansowanie nie obejmie fotowoltaiki. Kto może liczyć na dopłatę do prądu? Kiedy rozpocznie się nabór wniosków? Ile wyniesie dodatek elektryczny? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dodatek elektryczny do prądu – dla kogo?

Rząd ogłosił Tarczę Solidarnościową, w ramach które od 2023 roku planowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej, a niektóre gospodarstwa domowe będą mogły starać się o tzw. dodatek elektryczny. Kogo dotyczy wsparcie?

Chociaż gwarantowana cena prądu dotyczy wszystkich odbiorców, jednorazowy dodatek energetyczny został dedykowany gospodarstwom domowym, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, czyli korzystających z pomp ciepła, pieców i bojlerów. W przypadku dopłaty do prądu dla pompy ciepła, musi być ona głównym źródłem ogrzewania.

Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło starać się o dofinansowanie wyłącznie raz, tak samo jak w przypadku dodatku energetycznego. Co więcej, dopłata do prądu nie przysługuje gospodarstwom, które otrzymały dofinansowanie w ramach dodatku energetycznego dot. węgla oraz innych paliw. O dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego mogą starać się również najemcy nieruchomości. 

Dodatek elektryczny nie dla fotowoltaiki

Dopłata do prądu nie dotyczy domów, które korzystają z fotowoltaiki, niezależnie od tego czy mają zainstalowane inne źródła energii uwzględnione w dopłacie. Rząd uzasadnia swoją decyzję faktem, że koszty ogrzewania domu za pomocą mikroinstalacji są wystarczająco niskie. 

W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje czytamy w ustawie o dodatku energetycznym

Ile wyniesie rządowa dopłata do prądu? 

Jednorazowy dodatek elektryczny wynosi 1000 złotych w przypadku standardowego zużycia. Dla rodzin, które rocznie zużywają ponad 5000 kWh energii elektrycznej zostanie on podwyższony do 1500 zł. Z dofinansowania będzie mogło skorzystać 800 tys. gospodarstw domowych, na co rząd planuje przeznaczyć 1 mld. złotych. 

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny? 

Warunkiem uzyskania dodatku elektrycznego w przyszłym roku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 11 sierpnia 2022 roku lub jeżeli zgłaszane jest po raz pierwszy. 

Wnioski o dopłatę do prądu będzie można składać w gminie, w której znajduje się miejsce zamieszkania lub przez internet od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Pieniądze mają zostać wypłacone do 31 marca przyszłego roku. 

Źródło: gov.pl, muratorplus.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.