Wyścig na górę Pikes Peak z udziałem bolidu VW

Volkswagen oficjalnie potwierdził, że w przyszłym roku bolid z jego logo wystartuje w górskim wyścigu na Pikes Peak.

Wystawiając do rywalizacji prototypowy, w pełni elektryczny samochód, koncern chce walczyć o zwycięstwo w zawodach oraz w całej klasie. Jego celem jest także pobicie rekordu wyścigu wśród pojazdów napędzanych elektrycznie. Obecny rekord należy do Rhysa Millena. Nowozelandczyk, prowadząc elektryczny bolid eO PP100, w 2016 roku pokonał dwudziestokilometrową trasę morderczego wyścigu w 8 minut i 57 sekund.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sven Smeets, szef działu sportowego Volkswagena, oraz projektanci mają twardy orzech do zgryzienia, ponieważ muszą połączyć ze sobą cechy trudne do pogodzenia: osiągi bolidu, zapas energii oraz ciężar samochodu. Ze skąpych informacji ze stajni VW wynika, że bolid będzie miał napęd na cztery koła. Niestety nie znamy innych szczegółów poza tymi mówiącymi o „innowacyjnej baterii”.

Wyścig na Pikes Peak jest nie lada atrakcją nie tylko dla fanów sportów samochodowych, ale także dla koncernów i projektantów samochodowych, mających doskonałą okazję do przetestowania w trudnych warunkach rozwiązań, które później mogą zostać zastosowane w samochodach seryjnie produkowanych.

Wyścig odbędzie się w Colorado Spring 24 czerwca 2018 roku. Jego początki sięgają roku 1916, a trasa liczy niecałe 20 kilometrów. Różnica poziomów wynosi około 1450 metrów, a meta znajduje się ponad 4 000 metrów nad poziomem morza.