Genialna i prosta klimatyzacja z Indii – ekologiczne i funkcjonalne rozwiązanie

Indyjskie Ant Studio z New Delhi zaprojektowało niewykorzystujący elektryczności system chłodzenia powietrza, idealnie nadający się do wspomagania systemów wentylacyjnych w gorącym klimacie tego rejonu Azji.

Ten prosty system został zbudowany dla fabryki DEKI Electronics, produkującej elektronikę. Do chłodzenia powietrza wykorzystuje on jedynie wodę i zjawisko parowania w innowacyjnej strukturze przypominającej plaster miodu. Cały system wykonano z glinianych rur.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Klimatyzator został zbudowany jako element szerszego projektu, mającego upiększyć fabrykę DEKI Electronics. Innowacyjny system chłodzenia powietrza jest nie tylko użyteczny, ale także po prostu ładny.

Do pracy system nie potrzebuje dużo wody. Gliniana struktura, przypominająca plaster miodu, polewana jest wodą raz lub dwa razy dziennie. To, jak często i ile trzeba wylać na nią wody, obliczane jest przez system komputerowy.

Uważam, że nasz eksperymentalny system chłodzenia funkcjonuje bardzo dobrze. To, czego się przy nim nauczyliśmy, posłuży nam w kolejnych projektach i umożliwi redefinicję tego, jak konstruuje się systemy klimatyzacyjne” – powiedział Monish Siripurapu, założyciel Ant Studio.

Prototypowe urządzenie chłodzi powietrze z temperatury około 50ºC do „zaledwie” 36ºC. Wydaje się, że to niewiele, jednak w gorącym klimacie Indii to bardzo istotna różnica.

Twórcy tego rozwiązania uważają, że jest ono łatwo skalowalne, a dzięki temu, iż system jest bardzo prosty w konstrukcji i instalacji, może znaleźć szerokie zastosowanie w wielu miejscach w Indiach.