Wyzwanie Adidas: 11 milionów par butów wykonanych z przetworzonych plastikowych odpadów!

Adidas podejmuje wyzwanie, żeby do 2024 roku wszystkie buty i ubrania sportowe były wykonane z poliestru pochodzącego z recyklingu. Celem jest dostarczenie produktów w takim samym stylu jak dotychczas, spełniających te same funkcje i będących tak samo trwałymi, ale przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko.

Kolekcja treningowa x Parley

Adidas współpracuje z organizacją Parley w walce z pozbyciem się plastiku z oceanów. Produkty z najnowszej kolekcji wykonane są co najmniej w 75% z plastikowych śmieci poddanych upcyklingowi. Odpady zbierane na plażach są przetwarzane na włókna, które służą do produkcji obuwia. Modele zapewniają stabilność podczas chodzenia i odpowiedni przepływ powietrza, a ich produkcja zużywa mniej energii i wody.

Plastikowe odpady są zbierane na odległych wyspach, plażach, czy w nadmorskich osadach. Odpady poddawane są czyszczeniu, usuwane są z nich wszystkie elementy nieplastikowe i następuje sortowane. Zebrany plastik jest rozdrabniany i poddawany dehydratacji w przetwórniach, co oznacza, że jest podgrzewany, prześwietlany, ponownie czyszczony i suszony, kolejno schładzany i zamieniany na drobne granulki, które po przetopieniu wchodzą w skład przędzy poliestrowej o takich samych właściwościach, jak ta wyprodukowana z nowego plastiku. Przędza jest niezbędna do produkcji butów, koszulek, czy legginsów. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy model z kolekcji adidas x Parley składa się z 75% plastikowych śmieci poddanych recyklingowi.

Ekologia w Adidasie

Adidas od 2012 roku podejmuje działania na rzecz wyeliminowania nowo produkowanego poliestru – wszystko po ty, by pomóc w oczyszczaniu oceanów na świecie. Od 2015 roku marka współpracuje z organizacją Parley i dzięki ich wspólnym działaniom do oceanów nie trafiło około 3 tys. ton plastikowych śmieci. Adidas stosuje zasady Parley AIR, czyli wycofało ze wszystkich swoich sklepów plastikowe reklamówki na rzecz papierowych toreb, a w swoich biurach nie korzysta z jednorazowych plastikowych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.