Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyzwanie Adidas: 11 milionów par butów wykonanych z przetworzonych plastikowych odpadów!

Wyzwanie Adidas: 11 milionów par butów wykonanych z przetworzonych plastikowych odpadów!

Adidas podejmuje wyzwanie, żeby do 2024 roku wszystkie buty i ubrania sportowe były wykonane z poliestru pochodzącego z recyklingu. Celem jest dostarczenie produktów w takim samym stylu jak dotychczas, spełniających te same funkcje i będących tak samo trwałymi, ale przy jednoczesnym ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko.

B1
Reklama

Kolekcja treningowa x Parley

Adidas współpracuje z organizacją Parley w walce z pozbyciem się plastiku z oceanów. Produkty z najnowszej kolekcji wykonane są co najmniej w 75% z plastikowych śmieci poddanych upcyklingowi. Odpady zbierane na plażach są przetwarzane na włókna, które służą do produkcji obuwia. Modele zapewniają stabilność podczas chodzenia i odpowiedni przepływ powietrza, a ich produkcja zużywa mniej energii i wody.

Plastikowe odpady są zbierane na odległych wyspach, plażach, czy w nadmorskich osadach. Odpady poddawane są czyszczeniu, usuwane są z nich wszystkie elementy nieplastikowe i następuje sortowane. Zebrany plastik jest rozdrabniany i poddawany dehydratacji w przetwórniach, co oznacza, że jest podgrzewany, prześwietlany, ponownie czyszczony i suszony, kolejno schładzany i zamieniany na drobne granulki, które po przetopieniu wchodzą w skład przędzy poliestrowej o takich samych właściwościach, jak ta wyprodukowana z nowego plastiku. Przędza jest niezbędna do produkcji butów, koszulek, czy legginsów. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy model z kolekcji adidas x Parley składa się z 75% plastikowych śmieci poddanych recyklingowi.

Reklama

Ekologia w Adidasie

Adidas od 2012 roku podejmuje działania na rzecz wyeliminowania nowo produkowanego poliestru – wszystko po ty, by pomóc w oczyszczaniu oceanów na świecie. Od 2015 roku marka współpracuje z organizacją Parley i dzięki ich wspólnym działaniom do oceanów nie trafiło około 3 tys. ton plastikowych śmieci. Adidas stosuje zasady Parley AIR, czyli wycofało ze wszystkich swoich sklepów plastikowe reklamówki na rzecz papierowych toreb, a w swoich biurach nie korzysta z jednorazowych plastikowych przedmiotów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.