Wiatr i jego siła

Wzrasta poziom inwestycji w europejski sektor wiatrowy

Poziom inwestycji w nowe elektrownie wiatrowe w Europie zmniejszył się o sześć miliardów euro – w 2016 roku przeznaczono na ten około dwudziestu siedmiu miliardów euro. Jednakże – jak zaznacza WindEurope – inwestycje w 2017 roku obejmowały większą moc wiatraków. W tym roku zainstalowano 11,5 GW mocy w porównaniu do 10,3 GW z 2016 roku.

„Z 51,2 miliarda euro energia wiatrowa stanowiła połowę wszystkich inwestycji w sektorze energetycznym w 2017 roku. Zapewnia ona więcej mocy za mniej pieniędzy. Jest to w dużej mierze spowodowane większą konkurencją na aukcjach OZE oraz postępem technologicznym, który prowadzi do redukcji kosztów w łańcuchu dostaw” – wyjaśnił przedstawiciel WindEurope, Pierre Tardieu.

WindEurope wskazuje na ważność dojrzałości sektora energetyki wiatrowej oraz zwiększonej konkurencji aukcyjnej. Producenci nadal realizują projekty poprzez finalne decyzje inwestycyjne (Final Investment Decision, FID). Jednak refinansowanie oraz sprzedaż udziałów mniejszościowych w projektach następują znacznie wcześniej. Coraz więcej inwestorów rozpoczyna projekty jako partnerzy kapitałowi. W 2017 roku funkcjonowało osiemdziesięciu dwóch kredytodawców, w tym wielostronne instytucje finansowe, agencje kredytów eksportowych oraz banki komercyjne w Europie i Azji. Zielone obligacje w sektorze wiatraków pojawiają się raczej jako alternatywne źródła finansowania, jednak sam instrument staje się popularniejszy w całym sektorze OZE.

Europa przoduje w inwestycjach w morską energetykę wiatrową. Obecnie jedenaście morskich elektrowni wiatrowych pozostaje w budowie. Wraz z ich dołączeniem do sieci elektroenergetycznej Europa zyska około 2,9 GW nowych mocy. Suma nowych inwestycji w morską energetykę wiatrową do 2020 roku da w Europie około 25 GW. Wskaźniki są bardzo optymistyczne, ale trzeba zauważyć, że morska infrastruktura wiatrowa jest silnie skoncentrowana w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii oraz Holandii.

Źródło: WindEurope, Europawire

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Warszawa uzna stan kryzysu klimatycznego? Jest deklaracja

94 światowe metropolie są zrzeszone w sprawie działań, które mają zahamować kryzys klimatyczny. Wśród nich jest m.in. Paryż, Berlin i Kopenhaga. Teraz do listy dołącza Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował swoje poparcie w kluczowych planach dotyczących ograniczenia z emisji z transportu, w budownictwie, a także tych związanych z kontrolą odpadów. Wśród ważnych punktów sojuszu jest też sprawiedliwa transformacja i walka z biedą.

Futurystyczne hotele dla owadów stanęły na Polu Mokotowskim w Warszawie

Gdy mówi się o stylowych domkach dla zwierząt, często jest to przerost formy nad treścią. Nowoczesny design często nie ma nic wspólnego z praktycznością (chociażby w przypadku wielu budek lęgowych). Na szczęście zdarzają się również udane projekty. Do takich można zaliczyć hotele dla pożytecznych owadów, które postawiono na Polu Mokotowskim w Warszawie.