WindEurope: spektakularny rozwój morskiej energetyki wiatrowej w 2017 roku

farma-offshore

Według najnowszego opracowania statystycznego opublikowanego przez europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, rozwój energetyki morskiej w Europie wzrósł o 25% w 2017 roku.

Ubiegły rok był rekordowym okresem na europejskim rynku energetycznym. Deweloperzy zainstalowali w sumie 3,1 GW dodatkowych mocy morskich, co daje łącznie 15,8 GW. Jest to 25% wzrost morskiej energetyki wiatrowej. Jak czytamy na stronie WindEurope, w ciągu roku uruchomiono 13 nowych morskich elektrowni wiatrowych, w tym pierwszą na świecie pływającą, przybrzeżną farmę wiatrową Hywind Scotland. Najwięcej inwestycji poczynili Niemcy oraz Wielka Brytania, instalując odpowiednio 1,3 GW oraz 1,7 GW mocy.

Według danych stowarzyszenia obecnie funkcjonuje około 4 tysiące turbin wiatrowych działających w 11 krajach.

Średnia moc zainstalowanych turbin wiatrowych wynosi 5,9 MW, co stanowi wzrost o 23% w porównaniu do 2016 roku. Natomiast średnia moc morskich turbin wzrosła aż o 24%, uzyskując poziom 493 MW.

Stowarzyszenie podkreśla, że wzrastają także współczynniki efektywności. Na wodach europejskich są zainstalowane elektrownie, których wydajność osiąga poziomi 54% (Anholt 1 w Danii) oraz 65% (Dudgeon w Wielkiej Brytanii).

„25% wzrost w ciągu jednego roku jest spektakularny. Morski wiatr jest obecnie jednym z głównych elementów systemu elektroenergetycznego. Koszty gwałtownie spadły. Inwestowanie w energetykę morską obecnie kosztuje mniej, niż inwestycje w konwencjonalną produkcję energii. Pokazuje to, że Europa jest gotowa przyjąć znacznie większy cel w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii do 2030 roku. 35% udział jest łatwo osiągalny”, wyjaśnił Giles Dickson, dyrektor generalny Wind Europe.

Obecnie 11 morskich elektrowni wiatrowych pozostaje w budowie. Wraz z ich dołączeniem do sieci elektroenergetycznej Europa zyska około 2,9 GW nowych mocy. Suma nowych inwestycji w morską energetykę wiatrową do 2020 roku da około 25 GW w Europie. Wskaźniki są bardzo optymistycznie, ale trzeba zauważyć, że morska infrastruktura wiatrowa jest silnie skoncentrowana w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii oraz Holandii.

Źródła: Wind Europe

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zakończenie budowy odwiertu geotermalnego w Pyrzycach

Następny artykuł

Mercedes eSprinter już za rok

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,