Xiaomi opatentowało telefon z panelem fotowoltaicznym

Xiaomi zamierza zintegrować smartfon z panelami fotowoltaicznymi umieszczonymi w tylnej części obudowy. Ogniwa umożliwią ładowanie za pomocą energii słonecznej. Firma uzyskała już patent.

W lipcu 2018 r. firma Xiaomi złożyła wniosek patentowy na smartfon z panelami fotowoltaicznymi. Na początku miesiąca poinformowano o jego pozytywnym rozpatrzeniu przez World Intellectual Property Office (WIPO) i rozpoczęto wprowadzanie smartfonów o innowacyjnym designie. Projekt zakłada, że panel słoneczny – cieńszy niż moduł tylnej kamery – będzie obejmował większą część obudowy. Pomimo to telefon nie będzie zauważalnie grubszy od standardowych modeli dostępnych na rynku. Według szkiców nie jest wiadome, gdzie zostanie umieszczona przednia kamera.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ekologiczne smartfony

W 2009 roku Samsung zaprezentował model Guru E1107 ze zintegrowanym panelem fotowoltaicznym. Rok później firma LG do modelu LG Pop GD510 dodała obudowę z ogniwem PV, która pozwoliła na dodatkową 2-minutową rozmowę telefoniczną po 10 minutach ładowania promieniami słonecznymi. Natomiast w 2018 roku rosyjski producent Caviar wprowadził na rynek model iPhone X Tesla również wyposażony w baterię słoneczną i wart około 4 500 dolarów.

Foto: Ark-Barko