Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Za nami ekstremalnie ciepły czerwiec

pola

Za nami ekstremalnie ciepły czerwiec

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował podsumowanie temperatur oraz opadów w czerwcu. Średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 19,3°C i była o 2,5°C wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca.

Reklama

Było gorąco

Eksperci z MGW-PIB określają czerwiec jako ekstremalnie ciepły. Był to drugi najcieplejszy czerwiec w XXI wieku. Najcieplej było w zachodniej i północno-zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, centralnej część Mazowsza, na Pojezierzu Wielkopolskim, Nizinie Wielkopolskiej, Pojezierzu Lubuskim, w okolicach Zielonej Góry i północnej części Niziny Śląskiej, najzimniej w Sudetach i Karpatach. Najwyższą temperaturę powietrza (36,1°C) odnotowano 20 czerwca w Słubicach.

Trend wzrostowy

Eksperci piszą również o fali ciepła, która wystąpiła między 16 a 21 czerwca. W tych dniach minimum temperatury powietrza nie spadło poniżej 20°C. 23 czerwca natomiast odnotowano najcieplejszą noc – 23,7°C, Lębork. Dane te potwierdzają tylko obserwowany już od kilku lat wzrostowy trend temperatury powietrza w Polsce. Od 1951 roku wzrost temperatury w czerwcu szacuje się na 1,5 °C.

Umiarkowane opady

Dane z MGW-PIB definiują czerwiec jako miesiąc suchy.

– Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego w czerwcu w Polsce wyniosła 52,7 mm, co stanowiło 83,6% normy dla tego miesiąca określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020 czytamy na stronie MGW-PIB.

Najniższe opady w czerwcu odnotowano w środkowej części Pasa Pobrzeży i Wybrzeży, a także w przylegających obszarach Pojezierzy i w rejonie Płocka. Najwyższe miesięczne sumy opadów natomiast w Zielonej Górze i okolicy.

Deficyt opadów a zasoby wodne

Analizując dane dotyczące opadów od 2011 roku, widzimy pogłębiające się w wielu miejscach deficyty. Niestety może mieć to negatywny wpływ na zasoby wód powierzchniowych i gruntowych. Rezerwy zasobów wód podziemnych w Polsce są duże. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego zużywamy jedynie 20%. Nie oznacza to jednak, że możemy sytuację bagatelizować. W 2019 roku wody w kranach zabrakło w Skierniewicach. Sytuacja utrzymywała się przez kilka dni.

źródło: imgw.pl, pgi.gov.pl, fot. Etienne Girardet/Unspash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.