Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Żabka Eko Smart z 24 panelami fotowoltaicznymi i turbiną wiatrową działa już w Łodzi

Żabka Eko Smart z 24 panelami fotowoltaicznymi i turbiną wiatrową działa już w Łodzi

Żabka Eko Smart z 24 panelami fotowoltaicznymi i turbiną wiatrową działa już w Łodzi

Żabka Eko Smart działa już w Łodzi. Sklep zasilany jest czystą, zieloną energią wytwarzaną z paneli fotowoltaicznych i zainstalowanej na dachu turbiny wiatrowej. Jakie jeszcze technologiczne ciekawostki pojawiły się w sklepie?

BANER MOBILEB1
Reklama

Żabka Eko Smart w Łodzi

Żabka Eko Smart w Łodzi działa przy ul. Stefana Okrzei 38. To już druga tego typu placówka – pierwszą sieć uruchomiła we wrześniu w Poznaniu. Sklepy nie są jednak takie same. Żabka w stolicy Wielkopolski nie była wyposażona m.in. w turbinę wiatrową. Wytworzona przez nią energia jest magazynowana w akumulatorach i wykorzystywana np. do ładowania znajdujących się w sklepie urządzeń bezprzewodowych.

W sklepie zastosowano m.in. najnowszej generacji systemy oczyszczania powietrza. Żabka Eko Smart została wyposażona także chociażby w energooszczędne lodówki, w których czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla (CO₂). Pozwala to na zminimalizowanie wpływu na środowisko poprzez wielokrotnie mniejszy efekt cieplarniany (w porównaniu do konwencjonalnych czynników chłodniczych). Takie zastosowanie CO₂ jest bezpieczne dla warstwy ozonowej.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Żabka Eko Smart to swoiste laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart optymalizujące pracę franczyzobiorców. Placówki tego typu są wręcz naszpikowane innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu, uwalniając ich czasmówi Przemysław Kijewski, Dyrektor ds. Operacyjnych Żabka Polska.

To nie koniec rozwiązań, które oferuje nowa Żabka. Przed sklepem stanęła także ławka solarna, dzięki której można naładować telefon. Ławka zasilana jest energią z paneli i zamontowanej na dachu turbiny. Klienci będa mogli ponadto skorzystać z umieszczonych nieopodal stojaków na rowery i rowerowej stacji napraw.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Laboratorium innowacji ekologicznych

Sieć sklepów Żabka dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do końca 2025 roku. Oprócz zastosowania odnawialnych źródeł energii, w spełnieniu tego celu pomoże stworzony na na potrzeby sklepu Żabka Eko Smart system do zarządzania wieloma urządzeniami. Technologia pomaga chronić środowisko i oszczędzać energię (również zieloną). Pozwala także na zdalne monitorowanie oraz kontrolę funkcji i parametrów, a także rozwiązywanie problemów, takich jak:

  • włączanie/wyłączanie światła,
  • włączanie/wyłączanie urządzeń i kontrola temperatury ich pracy,
  • blokada panelu sterowania,
  • natychmiastowe wykrywanie awarii.

O jakość powietrza w sklepie dba Safe Air, czyli najnowszej generacji sklepowy system oczyszczania powietrza. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń, pochłaniając także najmniejsze cząsteczki, w tym wirusy i bakterie. Zastosowane filtry HEPA H14 zapewniają ponad 99,995% skuteczności filtrowania.

Efekt eliminacji szkodliwych substancji dodatkowo wzmocni położona przy budynku antysmogowa kostka, która – w porównaniu z asfaltem – zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50%. Efekt jest szczególnie odczuwalny przez małe dzieci, ponieważ najczystsze powietrze unosi się blisko podłoża i sięga do wysokości wózka dziecięcego.

W Żabce Eko Smart duże znaczenie mają także pomysły oparte na recyklingu.

Drugie życie dla kawy i nie tylko

Zamontowany przy kawomacie blat wykonano z połączonych żywicą fusów i łusek kawowych. Odpady powstały na etapie palenia i parzenia kawy. Izolacja nowoczesnych, zamykanych lodówek powstała z mat z konopi siewnych, które mają bardzo dobre właściwości termiczne. Jest to obiecująca alternatywa dla powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej, gdyż konopie – jako materiał pochodzenia naturalnego – są w pełni biodegradowalne. 

Przed łódzką Żabką Eko Smart nie zabrakło EKOmatu, czyli urządzenia do zbiórki butelek i puszek po napojach. Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych opakowań powstaną nowe opakowania produktów marek własnych Żabki, np. wody Od Nowa, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Za wrzucone do EKOmatu butelki konsumenci otrzymują punkty lojalnościowe w aplikacji Żappka, czyli żappsy. Dodatkowo dowiadują się także, ile swoim działaniem zaoszczędzili śladu węglowego.

Paragony z kasy fiskalnej, będące dowodem zakupu, drukowane są na papierze nadającym się do recyklingu – całkowity procent masy nadającej się do recyklingu wynosi 98,2%, co oznacza, że papier ten można wrzucać do kosza z makulaturą.

Lista innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w Żabce jeszcze się nie wyczerpała. W sieci sklepów pojawi się także przełomowa polska technologia fotowoltaiczna oparta na perowskitowych ogniwach, które produkują energię nawet w sztucznym świetle.

źródło i zdj. główne: Żabka

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.