1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zagrożony wyginięciem nosorożec indyjski urodził się we wrocławskim zoo

Zagrożony wyginięciem nosorożec indyjski urodził się we wrocławskim zoo

To pierwsze tego typu wydarzenie w całej 155-letniej historii wrocławskiego ogrodu zoologicznego. 6 stycznia w placówce na świat przyszedł nosorożec indyjski, który w naturze należy do gatunków zagrożonych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wspaniałe wydarzenie

Rodzicami nowonarodzonej samiczki nosorożca są Maruška i Manas. Maruška to 6-letnia samica urodzona w ogrodzie w Pilźnie (Czechy), natomiast Manas to 10-letni samiec urodzony w Hermival-les-Vaux, Calvados (Francja).

Maruška, mimo że została pierwszy raz matką, zachowuje się wspaniale. Pilnuje córki, karmi i jest bardzo delikatna, co może śmiesznie brzmieć przy zwierzęciu o masie ciała przekraczającej często 2 tony. Na przykład, jak się kładzie, to bardzo uważa, aby małej nie przygnieść, a nawet ją odsuwa rogiem na bokpowiedział Radosław Ratajszczak, prezes zoo.

Nagranie z porodu i pierwszych chwil malucha można zobaczyć na kanale ogrodu:

Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć nosorożca na żywo, muszą jeszcze chwilę poczekać.

– Zwiedzający jeszcze nie mogą jej zobaczyć, ale zostanie z nami co najmniej dwa lata, więc będzie jeszcze okazja. Na razie musimy poczekać, aż samiczka trochę podrośnie i zrobi się cieplej na dworze opowiada Justyna Nowicka, opiekunka zwierząt we wrocławskim zoo.

Gatunek pod ochroną 

Nosorożcom indyjskim groziło wyginięcie, dlatego już w latach 70-tych uruchomiono program ochrony gatunku. Obecnie na całym świecie żyje ok. 3 600 przedstawicieli, z czego ponad 172 w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Możemy je spotkać w 66 placówkach. W minionym roku na świat przyszło zaledwie 7 młodych przedstawicieli tego gatunku. Wpływa na to biologia (późna dojrzałość płciowa, długa ciąża), łączenie par i koszty. W kosztach nie tylko trzeba uwzględnić przygotowanie odpowiedniego miejsca (wybiegu, baseny, „taplowsika” z błotem), ale też pożywienie. Dwutonowe zwierzę może zjeść ok. 25 kg pożywienia dziennie.

– Długo czekaliśmy, bo ciąża trwa u tego gatunku około 16 miesięcy. Jesteśmy szczęśliwi, bo to pierwsze narodziny nosorożca w bardzo długiej, 155-letniej, historii naszego zoo. Pewnie nie będą ostatnie, bo nasza para jest młoda i ma przed sobą jeszcze wiele lat życia. Ma to duże znaczenie dla przetrwania tych niezwykłych zwierząt, ponieważ w naturze mają właściwie tylko jedną ostoję i jest to Park Narodowy Kazirangamówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

Wesprzyj, by zoo mogło wspierać

Wrocławskie zoo od lat jest zaangażowane w ochronę nosorożców indyjskich w środowisku naturalnym. Wspiera m.in. Park Narodowy Kaziranga w Indiach, a w ramach działalności fundacji Dodo Park Narodowy Manas. Nosorożce indyjskie mogą osiągnąć do 3,8 metra wysokości i ważyć do 3 ton. W naturze możemy spotkać je w wilgotnych, trawiastych obszarach północnych Indii. Żywią się głównie trawą, liśćmi i gałązkami, ale także owocami i roślinnością wodną.

Jeśli chcesz wesprzeć ochronę nosorożców, możesz kupić bilet NA RATUNEK w czasie odwiedzin we wrocławskim zoo lub przekazując darowiznę na Fundację Dodo.

źródło: zoo.wroclaw.pl, apnews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.