Zakaz spalania węgla w Warszawie – petycja aktywistów antysmogowych

Aktywiści Warszawy Bez Smogu, Smoga Wawerskiego i Warszawskiego Alarmu Smogowego wystosowali petycję do Rady m. st. Warszawy i radnych Sejmiku woj. mazowieckiego o wprowadzenie zakazu spalania węgla na terenie miasta. Zakaz miałby obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.  

– Spalanie węgla i drewna jest główną przyczyną smogu w stolicy w sezonie grzewczym. Zmiana sposobu ogrzewania domów jednorodzinnych sprawi, że zimowe zanieczyszczenie powietrza w Warszawie znacząco się zmniejszy. Widać to w pomiarach WIOŚ na stacjach pomiarowych w warszawskich Włochach i Wawrze, gdzie po zakończeniu sezonu grzewczego powietrze wraca do normy. Zimą w dzielnicach domów jednorodzinnych w Warszawie powietrze często nie nadaje się do oddychania – mówi Monia Daniluk z Warszawy Bez Smogu. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak dotąd tego typu zakaz uchwalony został w Krakowie i wjedzie w życie już 1 września tego roku. Podobny przepis zamierza również wprowadzić prezydent Sosnowca, ale wniosek nie trafił jeszcze do obrad sejmiku.  

Aktywiści, przyglądając się działaniom Poznania, sugerują również, aby wprowadzić zakaz palenia w domowych kominkach w dniach o szczególnym zanieczyszczeniu powietrza, co powinno stopniowo przekładać się na zmniejszenie stężenia szkodliwych substancji.  

Obywatelskie ruchy antysmogowe przypominają jednocześnie, że zgodnie z uchwałą antysmogową na terenie województwa mazowieckiego za 4 lata obowiązywać będzie zakaz użytkowania nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno (nowe kotły powinny spełniać wymogi unijne). To więc dobry moment, aby podjąć działania motywujące mieszkańców do wymiany starego źródła ogrzewania na nowocześniejsze, np. pompy ciepła, lub do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej albo gazowej, na co stolica wyznaczyła wstępny budżet – 300 mln zł do 2023 roku. Poza petycją o wprowadzenie zakazu spalania węgla, przyczynić się do tego powinny również szerokie działania edukacyjne oraz dofinansowania na instalacje OZE. 

Petycję można przeczytać i podpisać tutaj: https://chceoddychac.pl/waw 

Źródło: info prasowe