Zamiast paneli fotowoltaicznych sprzedawali drewniane palety

Gazeta Olsztyńska, Radio Olsztyn i Radio 5 informują, że Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy odniósł sukces i wykrył aferę.  Aż 18 firm z Polski, Czech i Słowacji uczestniczyło w nielegalnej “karuzeli” i zamiast paneli fotowoltaicznych… sprzedawało drewniane palety.

W całym procederze oszustów główną rolę odgrywała firma z siedzibą na Warmii i Mazurach. Pozostałe pochodziły z różnych regionów Polski, a 3 ze Słowacji i Czech.

Towar, którym miały być panele fotowoltaiczne, krążył w „zamkniętym obiegu”, czyli nigdy nie trafiał do realnego odbiorcy. Zafoliowane drewniane palety przypominające kształtem ogniwa transportowane były między magazynami w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wystawiano na nie faktury, a by uwiarygodnić transakcje, firmy przelewały na rachunki bankowe pieniądze. Oszacowano, że w obrocie znajdowały się 83 miliony złotych.

Straty Budżetu Państwa szacowane są na ponad 18 milionów złotych. Żeby odzyskać część pieniędzy, Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy zabezpieczył majątek firm na kwotę ponad 20 milionów złotych.

Foto: Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Prezydent Andrzej Duda o elektromobilności: to niezależność i czyste powietrze

Następny artykuł

Sektor fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce ma się doskonale i dynamicznie się rozwija

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,