Zanieczyszczone powietrze czynnikiem zwiększającym otyłość?

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że szkoły, które znajdują się w obszarze o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, posiadają także nadmiernie wysoki wynik otyłości wśród uczęszczających do nich uczniów.

Dzieci z najuboższych części Londynu nie są narażone jedynie na nieakceptowalne poziomy zanieczyszczenia powietrza wokół ich szkół, ale także muszą się zmierzyć z podwyższonym zagrożeniem ich zdrowia – tak wyniki raportu skomentował Saul Billingsley, dyrektor FIA Foundation, brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się bezpieczeństwem drogowym i zrównoważoną mobilnością.

Jak bowiem wynika z przeprowadzonego badania, 85% ze szkół zlokalizowanych w obszarach o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu kształciło w swoich murach dzieci i młodzież pochodzące z pobliskich dzielnic, a zatem stale przebywające w miejscach o wysoce toksycznym powietrzu. Niemal dziewięć na dziesięć z tych szkół, gdzie wskaźniki pomiarowe wskazały najwyższe wyniki zanieczyszczenia powietrza, mogło się także poszczycić niechlubnym wynikiem wyższego poziomu otyłości wśród młodzieży, w porównaniu do londyńskiej średniej.

Będzie to miało bardzo poważne konsekwencje zdrowotne nie tylko w dzieciństwie, ale w ich całym życiu – stwierdził Jonathan Grigg, profesor specjalizujący się w medycynie oddechowej i środowiskowej, pracujący w Queen Mary University of London. – To niebezpieczna kombinacja czynników… Dzieciństwo stanowi istotny czas pod względem zdrowotnym. Dzieci powinny mieć prawo, by oddychać powietrzem, które nie spowoduje żadnych szkód – dodał.

Analiza zebranych danych wykazała, że wysokie poziomy zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, wynikające z ruchu ulicznego opartego na silnikach diesla, nie są domeną jedynie dużych miast, ale zagrażają życiu i zdrowiu najmłodszych obywateli od Newcastle aż do Plymouth. Według badań przeprowadzonych przez Department for Environment, Food and Rural Affairs szacuje się, że na skutek zanieczyszczenia powietrza przedwczesną śmierć ponosi nawet 23 500 z 40 000 osób rocznie.

Niedawno Sadiq Khan, burmistrz Londynu, określił zanieczyszczenie powietrza największym zagrożeniem zdrowia publicznego w całej dotychczasowej generacji.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Pierwsza geotermalna elektrownia w Ameryce Południowej

Następny artykuł

Elektro ScaleUp wypracuje rozwiązania dla polskiej branży elektromobilności

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,