Zapłonął ocean w Zatoce Meksykańskiej. Pękniecie podwodnego gazociągu

Zapłonął ocean w Zatoce Meksykańskiej. Pękniecie podwodnego gazociągu

2 lipca na powierzchni Zatoki Meksykańskiej wybuchł pożar. Państwowa firma naftowa poinformowała, że ocean zapłonął po pęknięciu podwodnego rurociągu. To nie pierwsza katastrofa w tym rurociągu. Poprzednia miała miejsce w 2010 roku i doprowadziła do śmierci wielu zwierząt oraz strat w środowisku.

Zatoka w płomieniach

Pękniecie rurociągu nastąpiło w piątek, 2 lipca o świcie na zachód od półwyspu Jukatan, niedaleko platformy wiertniczej firmy Pemex. Na wodach Zatoki Meksykańskiej natychmiast po wycieku pojawiły się płomienie. Kule ognia wznosiły się wysoko ponad taflą wody, co widać na nagraniach wideo. Internauci nazwali to „ognistym okiem”.

Skutki dla natury

Gaszenie ognia odbywało się zarówno z poziomu wody, jak i powietrza. Na miejsce wysłano łodzie przeciwpożarowe do pompowania większej ilości wody. Firma poinformowała, że ​​około pięć godzin później udało się opanować pożar. Nikt nie został ranny. Na razie nie wiemy ile szkód środowiskowych. Firma zapewnia, że nie doszło do wycieku ropy.

– Przerażający materiał filmowy z Zatoki Meksykańskiej pokazuje światu, że odwierty na morzu są niebezpieczne. Te katastrofalne wypadki będą nadal szkodzić Zatoce, jeśli raz na zawsze nie zakończymy odwiertów na morzu – napisała Miyoko Sakashita z Centrum Różnorodności Biologicznej.

źródło: washingtonpost.com/business, tvn24.pl, reuters.com, fot. The Independent

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.