Zatrute powietrze stanowi przyczynę wielu zgonów

Zatrute powietrze stanowi przyczynę wielu zgonów

Wedle opublikowanego niedawno raportu Europe’s Dark Cloud, zanieczyszczone powietrze jest przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych, które w wielu przypadkach w konsekwencji powodują zgon. Powyższe zestawienie wysuwa tezy mogące budzić przerażenie – szczególnie w kontekście polskich problemów z zanieczyszczonym powietrzem.

W Europe’s Dark Cloud można bowiem przeczytać, że energetyka węglowa przyczynia się do ok. 23 tysięcy zgonów rocznie na terenie samej Europy. Koszty wynikające z leczenia powikłań oraz dolegliwości spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem szacowane są na 63 mld złotych. Co więcej, ok. 97% Polaków narażonych jest na wdychanie większej ilości pyłków, w porównaniu do norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Spalanie węgla powoduje szereg chorób i powikłań. W wyniku spalania emitowane są do atmosfery bardzo szkodliwe substancje, pyły zawieszone różnej wielkości, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, rtęć. Powoduje to między innymi powikłania związane z układem oddechowym, napady astmy, zaostrzenia objawów astmy, alergii, choroby układu krwionośnego. Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do udaru mózgu, do zapalenia oskrzeli i płuc, a przede wszystkim do raka płuc – powiedziała Agnieszka Muras z HEAL Polska w wywiadzie dla portalu Interia.pl.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.