Zawiązano fundusz energetyczny pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską

W pierwszych dniach października br. miało miejsce ważne wydarzenie dyplomatyczne. Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, król Arabii Saudyjskiej, przybył z wizytą do Federacji Rosyjskiej. Wedle oficjalnych doniesień, podczas tego spotkania poruszono wiele zagadnień, dotyczących między innymi Państwa Islamskiego, wojskowości, branży zbrojeniowej i energetycznej. W trakcie dyskusji podjęto kilka ważnych decyzji; jedną z nich było zawiązanie wspólnego funduszu energetycznego.

Co się tyczy funduszu energetycznego, taka decyzja faktycznie zapadła, i w ramach wizyty króla w Rosji zostaną podjęte stosowne decyzje. Wstępnie mowa o przeznaczeniu jednego miliarda dolarów na projekty stricte energetyczne – powiedział rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. Decyzja o powstaniu tego typu funduszu przyczyni się do zacieśnienia współpracy dotyczącej energetyki jądrowej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowe Rosatom chciałby, aby Arabia Saudyjska współpracowała z Rosją w kontekście reaktorów energetycznych o małej i średniej wielkości.