Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zainwestuje 200 mln zł w fotowoltaikę

Rada nadzorcza ZE PAK (Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) udzieliła zgody na realizację planu budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy szczytowej równej 70 MW. Przewidywany koszt takiej instalacji to około 200 milionów złotych.

Planowana farma ma powstać na zrekultywowanych terenach uprzednio eksploatowanych górniczo, na obszarze około 110 hektarów, na terenie gminy Brudzew w powiecie tureckim”, podał w komunikacie prasowym zarząd Zespołu Elektrowni PAK.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Realizacja inwestycji przewidziana jest w trakcie 24 miesięcy. Okres ten obejmuje czas potrzebny na zdobycie wszystkich decyzji administracyjnych itd. oraz zaprojektowanie instalacji. Podany koszt budowy farmy PV to 200 milionów złotych – obejmuje on budowę samej instalacji PV, jak i elementów potrzebnych do wprowadzenia mocy do sieci przesyłowej.

Jak zastrzega zarząd, realizacja projektu wymaga zdobycia szeregu decyzji administracyjnych i zgód. Dodatkowo, projekt musi uzyskać pewną strukturę finansowania.

Większościowym udziałowcem ZE PAK jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. telewizji Polsat. Posiada on 51,55% udziałów w ZE PAK. 9,97% udziałów należy do Nationale Nederlanden OFZE, 6,06% do TFI PZU i 5,24% do OFE PZU „Złota Jesień”. Pozostałe 27,18% akcji jest w posiadaniu mniejszych akcjonariuszy.

źródło: wnp.pl