Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zainwestuje 200 mln zł w fotowoltaikę

Rada nadzorcza ZE PAK (Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) udzieliła zgody na realizację planu budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy szczytowej równej 70 MW. Przewidywany koszt takiej instalacji to około 200 milionów złotych.

Planowana farma ma powstać na zrekultywowanych terenach uprzednio eksploatowanych górniczo, na obszarze około 110 hektarów, na terenie gminy Brudzew w powiecie tureckim”, podał w komunikacie prasowym zarząd Zespołu Elektrowni PAK.

Realizacja inwestycji przewidziana jest w trakcie 24 miesięcy. Okres ten obejmuje czas potrzebny na zdobycie wszystkich decyzji administracyjnych itd. oraz zaprojektowanie instalacji. Podany koszt budowy farmy PV to 200 milionów złotych – obejmuje on budowę samej instalacji PV, jak i elementów potrzebnych do wprowadzenia mocy do sieci przesyłowej.

Jak zastrzega zarząd, realizacja projektu wymaga zdobycia szeregu decyzji administracyjnych i zgód. Dodatkowo, projekt musi uzyskać pewną strukturę finansowania.

Większościowym udziałowcem ZE PAK jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. telewizji Polsat. Posiada on 51,55% udziałów w ZE PAK. 9,97% udziałów należy do Nationale Nederlanden OFZE, 6,06% do TFI PZU i 5,24% do OFE PZU „Złota Jesień”. Pozostałe 27,18% akcji jest w posiadaniu mniejszych akcjonariuszy.

źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Magazyny energii zintegrowane z wiatrakami

Podstawowym problemem turbin wiatrowych jest fakt, że produkują one energię, gdy mocno wieje wiatr. Jak jest silny, to produkcja jest duża, a ceny energii spadają, ale jak cichnie, to sytuacja jest odwrotna. Ten problem jest istotny z punktu widzenia operatorów sieci energetycznej, właścicieli wiatraków i odbiorców prądu.

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.