W Krakowie pojawiły się stojaki rowerowe wykonane z… przetopionych pieców

Problem smogu jest szczególnie dokuczliwy w Krakowie, dlatego tamtejsi urzędnicy decydują się na wprowadzenie wielu rozwiązań, których celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Do takich właśnie działań należy likwidacja przestarzałych kotłów, tzw. „kopciuchów”.

W stolicy województwa małopolskiego zauważono, że nawet stare, zużyte piece mogą zostać wykorzystane w szczytnym celu. Konkretnie chodzi o surowiec, z którego zostały wykonane. Stal uzyskaną w procesie przetapiania przestarzałych „kopciuchów” można wykorzystać jako materiał niezbędny do wykonania stojaków na rowery. Jak informuje portal krakow.onet.pl, pierwsze takie instalacje pojawiły się już w przestrzeni miejskiej – zostały zamontowane przy Szkole Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka, znajdującej się na osiedlu Tonie (dzielnica Krowodrza). Pierwsze stojaki są obecnie testowane przez uczniów.

Powyższe działanie jest realizacją internetowego głosowania, podczas którego można było oddawać głosy na wybraną placówkę oświatową szczególnie zasługującą na otrzymanie powyższej instalacji. Inicjatorem całej akcji jest huta ArcelorMittal Poland, odpowiedzialna za przetapianie starych pieców i wykonanie z uzyskanego w ten sposób surowca części do rowerów. Kształt stojaków również nie jest przypadkowy – w internetowym głosowaniu mieszkańcy opowiedzieli się za tym, by nawiązywał on do jednego z najsłynniejszych zabytków Krakowa, a mianowicie do Sukiennic.

SP nr 67, zdobywca pierwszego miejsca, otrzymała najwięcej, bo aż 10 stojaków. Laureaci kolejnych 19 miejsc dostaną po 5 stojaków. Będą one sukcesywnie montowane przed placówkami.

„Bierzemy udział w wielu inicjatywach, które pozwalają dbać o środowisko, ale ta jest wyjątkowa. Nie tylko zachęca krakowian do wymiany starych pieców, co pomoże ograniczyć smog, ale również pozwala te piece ponownie przetworzyć z korzyścią dla dzieci”, powiedziała Kornelia Szklarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 67, cytowana przez portal krakow.onet.pl.

Po usunięciu wszystkich niepotrzebnych elementów oraz przetopieniu jednego pieca uzyskuje się z niego średnio dwa stojaki, każdy o wadze ok. 30 kg. Do tej pory krakowska huta ArcelorMittal Poland otrzymała ok. 600 przestarzałych źródeł ciepła, które sukcesywnie przetapia i produkuje z nich stojaki na rowery.

Foto, źródło: ArcelorMittal

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.

Codzienny raport smogowy – 14.12.

Smog dziś umiarkowany, są miejsca gdzie jakość powietrza jest bardzo dobra, a są też takie jak okolice Rybnika, gdzie nie da się oddychać. Piątek 14 grudnia, dziś planowo miał zakończyć się szczyt klimatyczny COP24, ale czy porozumienie zostanie podpisane?