Zespół NextEra prezentuje hybrydowy projekt magazynowania energii elektrycznej o mocy 400 MW

Spółka NextEra Energy Resources oraz Portland General Electric Company (PGE) współpracują przy hybrydowym projekcie generacji i magazynowania energii pochodzącej z wiatru i słońca. Projekt ulokowany ma być w stanie Oregon. Instalacja ma mieć łącznie moc 400 MW.

Projekt powstać ma w Wheatridge – wybudowany zostanie na północ od Lexington we wschodnim Oregonie. Na hybrydowy system składać ma się elektrownia wiatrowa o mocy 300 MW wiatru, system fotowoltaiczny o mocy 50 MW oraz magazyn energii elektrycznej o tej samej mocy.

Do budowy instalacji wiatrowej General Electric dostarczyć ma 120 turbin. Jej uruchomienie planuje się na rok 2020. Dostawcy podzespołów dla farmy PV i akumulatorowego magazynu energii, które będą uruchomione w 2021 roku, wciąż nie zostali wybrani, jak informują firmy odpowiedzialne za tę inwestycję.

Instalacja w Wheatridge zapewni do 300 miejsc pracy podczas budowy farmy wiatrowej i do 175 miejsc pracy podczas budowy instalacji solarnej i magazynu energii elektrycznej. Około 10 pełnoetatowych pracowników będzie potrzebnych do obsługi obiektu po jego uruchomieniu.

Właścicielem 100 MW projektu wiatrowego ma być PGE, które także odbierać będzie prąd z instalacji w ramach 30-letniej umowy na zakup energii elektrycznej. Natomiast spółka zależna od NextEra Energy Resources odpowiedzialna będzie za budowę i utrzymanie hybrydowego obiektu. Podział struktury własności i umów długoterminowych pozwoli firmom dzielić się ryzykiem i korzyściami z projektów, jak informują członkowie konsorcjum.

Dyrektor generalny PGE – Maria Pope, powiedziała: – Działamy agresywnie, aby zintegrować technologie inteligentnych sieci i energii odnawialnej, aby zapewnić klientom przystępną, czystą i niskoemisyjną energię elektryczną. (…) Wheatridge będzie modelem integracji wytwarzania i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych w celu obniżenia kosztów przy zachowaniu opłacalności ekonomicznej.

Cieszymy się, że możemy pracować z Portland General Electric przy obiekcie w Wheatridge, będącym ekscytującą okazją do połączenia magazynów energii wiatrowej, słonecznej i energetycznej – komentuje prezes NextEra Energy Resources i dyrektor wykonawczy spółki – Armando Pimentel. – Dzięki temu przedsięwzięciu klienci PGE będą mogli czerpać więcej energii ze źródeł odnawialnych przez więcej godzin w ciągu dnia.

źródło: renews.biz