Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielona energia w domu. Panele fotowoltaiczne czy mikroinstalacja wiatrowa?

Stilo Energy

Zielona energia w domu. Panele fotowoltaiczne czy mikroinstalacja wiatrowa?

Rosnące rachunki za energię elektryczną, trendy w budownictwie oraz chęć ochrony środowiska motywują właścicieli domów do szukania niezależnego źródła energii. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania dla gospodarstw domowych – mikroinstalacja wiatrowa lub fotowoltaiczna. Przedstawiamy wady i zalety dwóch rozwiązań.

BANER MOBILEB1
Reklama

Mikroinstalacje wiatrowe

Moc zainstalowana w OZE w Polsce przekracza już ponad 12 GW. Energetykę prosumencką zdominowała fotowoltaika. Co z energetyką wiatrową? Na forach branżowych oraz w social mediach pojawiają się pytania o mikroinstalacje wiatrowe, które są zdecydowanie rzadziej spotykane w Polsce. Są to turbiny wiatrowe o mocy do ok. 50 kW. Pod koniec 2019 r. na terenie Polski funkcjonowały 73 mikroinstalacje wiatrowe o łącznej mocy 0,385 MW.

Mikroinstalacje wiatrowe posiadają wiele zalet. Najczęściej interesują się nimi przedsiębiorcy i rolnicy. Jeszcze kilka lat temu mówiono o dużym potencjale mikroinstalacji wiatrowych na wsiach. Instalacje produkują tanią i ekologiczną energię, oferują niezależność energetyczną. Nie obowiązuje w ich przypadku zasada 10H, czyli ustawa odległościowa. Instalacja nie wymaga koncesji, można podłączyć ją do sieci w trybie umowy o przyłączenie. Pozwolenie na budowę systemu jest wymagane w momencie, gdy jest instalowany na gruncie. Może być także montowana w połączeniu z budynkiem, jednak nie wolno ingerować w samą konstrukcję dachu – tu wymagane jest pozwolenie. Istnieje także ograniczenie w wysokości do 3 m.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Ze względu na możliwość montowania ich w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa domowego są projektowane w taki sposób, żeby były nieuciążliwe dla użytkowników i proste w obsłudze. Niestety, mikroturbina może generować także hałas, im większa, tym będzie bardziej słyszalny. Ilość uzyskanej energii z elektrowni wiatrowej bardziej zależy od warunków lokalnych i położenia geograficznego. Turbiny wiatrowe funkcjonują najlepiej przy stałym przepływie wiatru. Zbyt silne podmuchy wymagają ich wyłączenia. Wiatraki pracują najbardziej efektywnie w sezonie jesienno-zimowym.

Dlaczego nie cieszą się tak dużą popularnością w Polsce? Eksperci wskazują, że stosunek obecnego poziomu wolumenu produkcji energii do ceny nie jest zachęcający dla zwykłego Polaka. Cena zależy oczywiście od wielkości instalacji, zastosowanej technologii, rodzaju turbiny, mocy oraz efektywności. Mikroinstalacja wiatrowa o mocy 3 kW może kosztować ok. 20 tys. zł, 5 kW – około 30-40 tys. Są to jednak tylko orientacyjne ceny. Niestety, obecnie rząd nie oferuje wsparcia tego rodzaju inwestycji.

Panele fotowoltaiczne

Tu sprawa wygląda inaczej. Obserwowany jest wręcz boom inwestycyjny – w Polsce funkcjonuje już ponad 470 tys. prosumentów, którzy zainwestowali w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Sam rozwój technologii jest wspierany w programach rządowych w postaci dotacji do inwestycji jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, Energia Plus czy Agroenergia. Fotowoltaika jest w centrum zainteresowania firm, rolników, ale przede wszystkim –  gospodarstw domowych. Gwarantuje niezależność energetyczną przez 25-30 lat, zapewniając tanią i ekologiczną energię. Szacuje się, że inwestycja może się zwrócić już w 6 roku.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Fotowoltaikę można adoptować na różne sposoby poprzez instalację na dachu, na działce, ogrodzie czy fasadzie budynku. Mikroinstalacja fotowoltaiczna, tak jak wiatrowa,  jest pogodozależna, z tym że największe zyski osiąga się w okresie letnim w sezonie generacyjnym – od kwietnia do września. Koszt inwestycji w fotowoltaikę oscyluje średnio na poziomie 4-5 tys. zł za kW. Poziom inwestycji zależy od jakości komponentów, rodzaju podłoża, montażu oraz wielkości systemu. Sam wkład w inwestycje można obniżyć poprzez skorzystanie z programów dotacyjnych. Przykładowo w Mój Prąd można było uzyskać dofinansowanie do 5 tys. zł.

W przypadku Czystego Powietrza można uzyskać dofinansowania na wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania w kwocie do 30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną. W uzyskaniu dofinansowania pomagają także firmy instalacyjne, którzy wspierają klienta przy składaniu wniosku. Warto już dziś zgłosić do sprawdzonego instalatora o ugruntowanej pozycji na rynku jak Stilo Energy.

Synergia wiatru i słońca

Każda mikroinstalacja – wiatrowa czy słoneczna – ma swoje wady i zalety. W przypadku planowej inwestycji we własne źródło energii, trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Instalacja powinna być przystosowana do potrzeb gospodarstwa domowego. Pomoże w tym bezpłatny audyt, oferowany przez instalatorów w cenie montażu.

Co jeśli ktoś chce połączyć siłę wiatru i słońca oraz zainwestować w mikroinstalację wiatrową i fotowoltaiczną? Możliwość instalacji hybrydowej jest jak najbardziej dopuszczalna. Synergia może przykuć wady dwóch instalacji w zalety. W trakcie lata energię będzie zapewniać fotowoltaikę w okresie zimowym – mikroinstalacja wiatrowa. Rozwiązanie zwiększa pewność dostaw energii oraz wskaźnik konsumpcji wyprodukowanej energii. Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie – sama instalacja fotowoltaiczna może pokryć zapotrzebowanie na cały rok – nadwyżki z okresu wiosenno-letniego wykorzystuje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy produkcja instalacji jest na niższym poziomie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.