Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapraszają Azerbejdżan do współpracy w sferze OZE

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapraszają Azerbejdżan do współpracy w sferze OZE

Ministerstwo energetyki Azerbejdżanu w oficjalnej publikacji prasowej poinformowało o propozycji podjęcia współpracy w zakresie rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, jaka padła ze strony przedstawicieli ZEA. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Informacja umieszczona na oficjalnej stronie ministerstwa stanowi podsumowanie spotkania, jakie miało miejsce na początku mają w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Uczestniczyli w nim: minister energetyki Azerbejdżanu Parviz Shahbazov, przedstawiciele państwowego przedsiębiorstwa naftowo-gazowego SOCAR oraz delegacja władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich pod przewodnictwem szejka Ahmeda Dalmook Al-Mazrouei.

Majowe spotkanie na szczeblu ministerialnym były kontynuacją rozmów, jakie te państwa rozpoczęły w ramach posiedzenia krajów członkowskich OPEC+ w marcu bieżącego roku, również w Baku. Wówczas rozmowy prowadził Suhail Al Mazrouei, szef ministerstwa energetyki.

Ze strony ministra Shabhazova oprócz zapewnień o bliskich związkach z Emiratami w wielu sektorach gospodarki pojawiły się informacje o prowadzonych przez jego resort negocjacjach z holdingiem inwestycyjnym „Mubadala” oraz „Masdar Clean Energy”. Oba przedsiębiorstwa są własnością członków rodziny panującej w ZEA. O spółce „Masdar” zrobiło się głośno, gdy ogłosiła rozpoczęcie budowy pierwszego na świecie całkowicie ekologicznego i zeroemisyjnego miasta o tej samej nazwie. Rozmowy z obydwoma spółkami mają dotyczyć inwestycji w OZE na terenie Azerbejdżanu oraz sposobów ich finansowania.

Warto zaznaczyć, że omawianie na tak wysokim szczeblu kwestii odnawialnych źródeł energii w trakcie posiedzeń OPEC+, które co do zasady koncentruje się wyłącznie na kwestiach wydobycia, przetwórstwa i sprzedaży ropy naftowej, stanowi wyraz istotnego trendu. Dowodzi to również, że kraje będące naftowymi potentatami czerpiącymi zyski ze sprzedaży surowców energetycznych dostrzegają zarówno potencjał, jak i konieczność inwestycji w czystą energetykę. Zjednoczone Emiraty Arabskie ratyfikowały przystąpienie do Porozumień Paryskich we wrześniu 2016, niemniej wszystkie działania, jakie podjęły w celu ich zrealizowania, zostały ocenione jako „krytycznie niewystarczające” przez Climate Action Tracker.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.