Zjednoczone Emiraty Arabskie zapraszają Azerbejdżan do współpracy w sferze OZE

Ministerstwo energetyki Azerbejdżanu w oficjalnej publikacji prasowej poinformowało o propozycji podjęcia współpracy w zakresie rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, jaka padła ze strony przedstawicieli ZEA. 

Informacja umieszczona na oficjalnej stronie ministerstwa stanowi podsumowanie spotkania, jakie miało miejsce na początku mają w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Uczestniczyli w nim: minister energetyki Azerbejdżanu Parviz Shahbazov, przedstawiciele państwowego przedsiębiorstwa naftowo-gazowego SOCAR oraz delegacja władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich pod przewodnictwem szejka Ahmeda Dalmook Al-Mazrouei.

Majowe spotkanie na szczeblu ministerialnym były kontynuacją rozmów, jakie te państwa rozpoczęły w ramach posiedzenia krajów członkowskich OPEC+ w marcu bieżącego roku, również w Baku. Wówczas rozmowy prowadził Suhail Al Mazrouei, szef ministerstwa energetyki.

Ze strony ministra Shabhazova oprócz zapewnień o bliskich związkach z Emiratami w wielu sektorach gospodarki pojawiły się informacje o prowadzonych przez jego resort negocjacjach z holdingiem inwestycyjnym „Mubadala” oraz „Masdar Clean Energy”. Oba przedsiębiorstwa są własnością członków rodziny panującej w ZEA. O spółce „Masdar” zrobiło się głośno, gdy ogłosiła rozpoczęcie budowy pierwszego na świecie całkowicie ekologicznego i zeroemisyjnego miasta o tej samej nazwie. Rozmowy z obydwoma spółkami mają dotyczyć inwestycji w OZE na terenie Azerbejdżanu oraz sposobów ich finansowania.

Warto zaznaczyć, że omawianie na tak wysokim szczeblu kwestii odnawialnych źródeł energii w trakcie posiedzeń OPEC+, które co do zasady koncentruje się wyłącznie na kwestiach wydobycia, przetwórstwa i sprzedaży ropy naftowej, stanowi wyraz istotnego trendu. Dowodzi to również, że kraje będące naftowymi potentatami czerpiącymi zyski ze sprzedaży surowców energetycznych dostrzegają zarówno potencjał, jak i konieczność inwestycji w czystą energetykę. Zjednoczone Emiraty Arabskie ratyfikowały przystąpienie do Porozumień Paryskich we wrześniu 2016, niemniej wszystkie działania, jakie podjęły w celu ich zrealizowania, zostały ocenione jako „krytycznie niewystarczające” przez Climate Action Tracker.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.