Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmiany klimatu sprawiają, że Wielka Rafa Koralowa ponownie traci kolory

Zmiany klimatu sprawiają, że Wielka Rafa Koralowa ponownie traci kolory

Naukowcy nie mają wątpliwości, że jesteśmy świadkami szóstego masowego blaknięcia raf koralowych. Co to oznacza i jakie będą tego skutki?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Szóste masowe blaknięcie rafy koralowej 

Widok ponownie blednących koralowców po tym, jak Wielka Rafa Koralowa zaczęła odzyskiwać swoje barwy, poważnie zaniepokoił badaczy. Terry Hughes, profesor, który od lat obserwuje koralowce, potwierdził, że incydent, który obserwujemy to prawdopodobnie szóste masowe blaknięcie Wielkiej Rafy Koralowej. 

To tragiczne, że bielenie koralowców znów staje się powszechne na obszarach Wielkiej Rafy Koralowej po fali upałów końca minionego lata. Wygląda na to, że od 1988 postępuje szóste masowe blaknięcie napisał na Twitterze Terry Hughes

W przeciągu ostatnich 25 lat doszło już do pięciu masowych blaknięć wzdłuż rafy w 1998, 2002, 2016, 2017 i 2020 roku. Tak częste wybielanie koralowców w ostatnim czasie sprawia, że ich kondycja jest znacznie osłabiona. 

Dlaczego rafy koralowe tracą kolor? 

Bezpośrednią przyczyną blaknięcia, a wskutek tego wymierania koralowców, jest ocieplenie oceanów. Podwyższenie temperatury wody, związane z antropogenicznymi zmianami klimatu, wywołuje u koralowców stres. To prowadzi z kolei do zaburzenia symbiozy pomiędzy koralowcami a glonami, które nadają jej kolor i są gwarantem utrzymania ich przy życiu. 

W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost temperatury wody w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej o nawet 4°C wyższa od normy. 

Odbudowa zniszczonej wysokimi temperaturami rafy koralowej może trwać latami. Jeżeli masowe blaknięcia będą powtarzać z taką częstotliwością jak w ostatnich latach, ten ekosystem może być bezpowrotnie utracony. 

Znaczenie raf koralowych w ekosystemie 

Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na ponad 2 300 kilometrów i jest jednym z najbardziej zróżnicowanych i aktywnych ekosystemów na całej planecie. To sprawia, że razem z koralowcami ginie niewyobrażalna liczba wodnych stworzeń – największa rafa koralowa u wybrzeża Australii jest domem dla tysięcy gatunków morskich. 

Trwa misja ratowania Wielkiej Rafy Koralowej

Na początku roku rząd Australii przeznaczył dodatkowy miliard dolarów na rzecz ochrony koralowców. To część uchwalonej polityki ochrony rafy koralowej “Reef 2050”. 

Fundusze mają zostać przeznaczone m.in., na ochronę jakości wód, zapobieganie nielegalnym połowom i odbudowę naturalnych siedlisk. Plan ochrony Wielkiej Rafy Koralowej, wpisanej do Listy Światowego Dziedzictwa, jest aktualnie monitorowany przez UNESCO. 

Jednak działania rządu spotkały się z krytyką, ponieważ w planie ochrony raf koralowych nie ma mowy o działaniu na rzecz łagodzenia zmian klimatu, czyli kluczowej przyczyny wymierania Wielkiej Rafy Koralowej. 

Źródło: The Guardian

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.