Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zrób sobie wulkan

zrob sobie wulkan

Zrób sobie wulkan

Otrzymanie prawdziwego wulkanu w domu nie jest możliwe i bardzo dobrze. Możesz jednak zrobić sobie makietę bardzo go przypominającą!


Czym jest wulkan?

To takie miejsce na Ziemi, z którego wydobywa się lawa. Wulkany powstają zazwyczaj tam, gdzie stykają się płyty skalne. Kiedy tworzyły się góry, te płyty skalne na siebie nachodziły lub się rozsuwały. Te uskoki przy zetkniętych ze sobą skałach, dają możliwość, na tworzenie się wulkanu. Im głębiej od powierzchni naszej planety, tym temperatura jest wyższa. Znajdują się już tam nie tylko skały, ale lepka i bardzo gorąca magma. To ona w czynnych wulkanach wydostaje się na powierzchnię.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Taki wybuch wulkanu z wydostawaniem się lawy i gazów, nazywamy erupcją. Lawa może wydostawać się na różne sposoby. Z jednych wulkanów wypływa bardzo spokojnie. W innych przypadkach wybuch jest bardzo gwałtowny.

Co jest Ci potrzebne do wykonania makiety w domu?

Makieta zrobiona w domu, także może wyglądać bardzo okazale. Potrzebna ci będzie szklanka, plastikowy kubek lub puszka, jako zbiornik lawy. Żeby wulkan wyglądał jak prawdziwy, szklankę obklej dokładnie wybraną masą: gliną, masą solną, masą papierową, modeliną albo plasteliną. Zrób to tak, aby zakleić całą szklankę i zostawić na górze tylko mały krater. U podstawy wulkan powinien być szeroki. Tak przygotowany model możesz pomalować farbami, żeby wydawał się jeszcze bardziej rzeczywisty. Najlepiej umieścić go w pojemniku lub na tacy, żeby w czasie eksperymentu nie zalać całego stołu.

Teraz potrzebna jest soda oczyszczona i ocet. Możesz też użyć pomarańczowego lub czerwonego barwnika.

wulkan1    wulkan3    wulkan2

Wybuch wulkanu

Teraz wsyp do krateru dużo sody oczyszczonej, może być jej nawet ćwierć szklanki. Barwnik wymieszaj z octem. I bardzo szybko, jednym ruchem ręki wlej do krateru około pół szklanki octu. Po chwili na zewnątrz wulkanu zacznie wylewać się bąbelkowa lawa.

Na czym polega to zjawisko?

Ta piana to bąbelki gazu, jakim jest dwutlenek węgla. Powstaje on w wyniku reakcji sody, która jest zasadą i octu, który jest kwasem. Bąbelków jest bardzo dużo, chcą ulecieć i szybko wydostają się na zewnątrz wulkanu.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Erupcja

Lawa

Płyta tektoniczna

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.