Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zrobisz zakupy i naładujesz samochód

Zrobisz zakupy i naładujesz samochód

Zrobisz zakupy i naładujesz samochód

W czwartek 20 października w Poznaniu otwarto sześćsetny sklep sieci Lidl w Polsce. Obiekt, stworzony został według nowego konceptu, wyposażony w specjalne udogodnienia dla klientów i pracowników oraz nowoczesne rozwiązania ekologiczne.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowy sklep mieści się przy ul. Wilkońskich na poznańskich Jeżycach i jest sześćsetnym sklepem sieci w Polsce. Na jego parkingu przygotowano 120 miejsc parkingowych i umieszczono dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Możliwość naładowania tego typu aut będzie darmowa.

Ponadto, na dachu sklepu umieszczono panele fotowoltaiczne, mające zasilać obiekt w energię elektryczną. Ogrzewanie pochodzić będzie z pomp ciepła. Latem te same urządzenia będą z kolei wspomagać klimatyzację i chłodzić budynek. Obie instalacje umieszczono w podłodze. To nowatorskie rozwiązanie uzupełnione jest o zintegrowany system odzysku ciepła z lad chłodniczych oraz system wentylacji z rekuperacją. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala na znaczną redukcję emisji CO2 – informuje Aleksandra Robaszkiewicz, rzecznik Lidl Polska.

To nie jedyne ekologiczne rozwiązania. Obiekt będzie oświetlany wyłącznie za pomocą energooszczędnych LED-ów, pozwalających zmniejszyć zużycie energii o połowę. Sklep będzie również, wykorzystywał na własne potrzeby wodę deszczową.

Poznański sklep to dopiero początek rozwoju tego typu instalacji w sklepach sieci Lidl w Polsce. W chwili obecnej rozważamy możliwość wprowadzenia kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w nowo powstałych sklepach Lidl w dużych miastach. – mówi Aleksandra Robaszkiewicz.

Niemiecka sieć podobne rozwiązania testuje już także w innych krajach – m.in. Belgii i Wielkiej Brytanii. Pomysł na przyciąganie klientów za pomocą darmowych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie realizują już także m.in. Aldi, E.Leclerc i Auchan. W Polsce szybkie stacje ładowania takich aut przy swoich sklepach buduje także IKEA.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.