Zwiększenie wydatków na OZE konieczne, by zrealizować cel klimatyczny

Nils Røkke przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Energią (EERA) twierdzi, że Europa – i reszta świata – będą musiały zwiększyć wydatki na badania w zakresie energii odnawialnej, by w ogóle mieć szansę na spełnienie w 2050 roku celów klimatycznych.

Nils Røkke z EERA powiedział magazynowi pv-magazine.com, że unijny plan strategicznych technologii energetycznych (SET) jest krokiem we właściwym kierunku, ale na szczeblu europejskim należy zrobić o wiele więcej. Zdaniem Nilsa Røkke należałoby unikać powielania badań wśród instytucji europejskich i tych w poszczególnych krajach.

Komisja Europejska poprosiła zainteresowane strony, w tym przedstawicieli przemysłu, państw członkowskich i instytucji badawczych, o przedstawienie celów, kosztów oraz rozwiązań w czternastu obszarach technologicznych. Jednym z nich jest branża fotowoltaiczna. Kolejnym etapem, po przedstawieniu rozwiązań, będzie koordynowanie badań pomiędzy poszczególnymi ośrodkami i kontrola wdrażanych technologii.

Zdaniem Røkke program jest godnym pochwały, ale trudnym ćwiczeniem. Podkreśla także, że grupy robocze, które będą odpowiedzialne za wdrażanie nie odniosą sukcesu samodzielnie. Potrzebne jest stworzenie rozwiązań o szerszym zasięgu, na skalę europejską.

Przewodniczący EERA, który jest także dyrektorem ds. Zrównoważonego Rozwoju w grupie SINTEF Energy Research z siedzibą w Trondheim w Norwegii, zasugerował, że jego europejska organizacja badawcza jest dobrze przygotowana do zarządzania bardziej skoordynowanym europejskim podejściem do badań i rozwoju w zakresie energii odnawialnej.

Działalność badawcza w tej dziedzinie musi zostać zintensyfikowana” – dodał Røkke. – “Obecnie postępy w pracach laboratoryjnych polegają głównie na zwiększeniu wydajności ogniw słonecznych i uwzględnieniu ich w materiałach i pojazdach elektrycznych”.

W 2015 roku, podczas szczytu klimatycznego COP21, podniesiono wysokość środków na badania OZE z 1,8% do 3,6%. Biorąc pod uwagę tempo zmian klimatycznych, nie są one wystarczające.

Komisja Europejska powinna zmobilizować centra wsparcia na poziomie ogólnoeuropejskim, a następnie dostarczyć środki na połączenie tych centrów”. – powiedział Røkke.

Zdaniem przewodniczącego rozwiązaniem nie jest straszenie ludzi zagładą i przygnębianie ich. Zamiast tego Nils Røkke zachęca do opowiedzenie pozytywnej historii o lepszym świecie i mówienia o korzyściach, które wynikają z inwestycji w OZE. Chodzi przede wszystkim o pozytywne skutki dla zdrowia, a także wzrost konkurencyjności i zatrudnienia w tym sektorze.

Aby możliwe było spełnienie celu w 2050 roku, którym jest większy udział OZE – w całą sprawę muszą zaangażować się nie tylko organy władzy Unii Europejskiej, wydając rozporządzenia legislacyjne. Ważna jest współpraca na szczeblu samych państw członkowskich i pozostałych instytucji w sektorze prywatnym. Działania te powinny obejmować zarówno wdrażanie, jak i kontrolę.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.

Solarna wieża widokowa powstanie niebawem w Londynie

Jedna z ikon Londynu – wieżowiec Gherkin, może niebawem doczekać się futurystycznego sąsiada – budynku nazwanego Tulip, który zaprojektowany został przez biuro Foster+Partners, nagrodzone m.in. za bryłę Gherkina. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to budowa zacznie się już w 2020 roku, a ukończona zostanie w 2025 roku.