Polski kierowca wybiera auta spalinowe

Jak wskazują badania przeprowadzone przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych tylko 1 na 10 kierowców wyraża chęć zakupu samochodu z napędem elektrycznym.

Ten negatywny obraz zaburza nieco fakt, że statystycznie 9 na 10 kierowców wyraża zainteresowanie tematem pojazdów elektrycznych.  Według badań ORPA, aż 70% kierowców poruszających się po polskich drogach dostrzega potencjał samochodów elektrycznych, widząc w nich przyszłość motoryzacji. Wśród ankietowanych, aż 61,2% wskazało, że samochody wyposażone w napęd elektryczny są tańsze w eksploatacji, a 30,3% że są mniej awaryjne od tych, wyposażonych w silniki spalinowe.  Wśród innych zalet, wymieniano brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz brak potrzeby wymiany olejów.

Przeprowadzona analiza wykazała, że tylko 12,4% kierowców interesuje się wymianą obecnego samochodu na samochód elektryczny.  Powodów takiego rezultatu jest kilka – przede wszystkim największą barierą okazała się cena, co wskazało 57,3% ankietowanych. Brak rozwiniętej infrastruktury ładującej wskazało 47,4% badanych, a niewystarczający zasięg 29,8%.

Wielu z nich wskazało, że w podjęciu pozytywnej decyzji co do kupna pojazdu elektrycznego pomogłaby pomoc rządu w postaci dofinansowania do zakupu (70,6%), bądź zastosowanie ulg podatkowych (41,1%). Wśród innych możliwych zachęt wymieniano między innymi możliwość korzystania z darmowych miejsc parkingowych oraz buspasów.  Co ważne, dwie ostatnie udogodnienia są już stosowane w niektórych miastach Polski. Nie jest to jednak usystematyzowane polskim prawem i zależy tylko od dobrej woli danych władz lokalnych.

Badania przeprowadzono na grupie 1010 osób, z których wszyscy byli osobami pełnoletnimi posiadającymi prawo jazdy.  Ankiety zostały zrealizowane w czerwcu 2017 roku na zlecenie ORPA przez SW Research z wykorzystaniem internetu.

Zdjęcie

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Elektryczny Aston Martin

Następny artykuł

Więcej stacji ładowania EV

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,