Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

10 GW OZE w Polsce!

wiatraki oze

10 GW OZE w Polsce!

Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 GW. “To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie” – mówi rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Najszybciej rozwijający się sektor

Na profilach społecznościowych Ministerstwa Klimatu i jego przedstawicieli pojawiły się komunikaty:

Wiceminister klimatu zauważa, że sektor energii odnawialnej jest najszybciej rozwijającym się w Polsce:

Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 %podkreśla ZyskaDla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze dodaje.

Sukces programów rządowych

Ministerstwo Klimatu oraz Ireneusz Zyska przypisuje ten sukces rządowemu wsparciu w postaci zmian w prawie oraz uruchomieniu programów, między innymi “Mój Prąd”, “Agroenergia”, “Energia Plus”. Dodatkowo wspomina inne, korzystne mechanizmy, szczególnie rozliczenia opustowe obecne w programach prosumenckich. 

Oprócz aukcji – FiP i FiT

Dla większych instalacji przewidziany jest system aukcyjny, natomiast dla przedsiębiorców posiadających hydroelektrownię albo biogazownię, przygotowano systemu FiP (sprzedaż niewykorzystanej energii z gwarancją pokrycia ujemnego salda) oraz FiT (sprzedaż niewykorzystanej energii sprzedawcy zobowiązanemu po stałej cenie).

Kampania i kiedy 2 GW z fotowoltaiki?

10 GW, choć nadal jest poniżej wyznaczonego celu OZE na ten roku, należy pozytywnie odbierać z szerszej perspektywy. Nie pojawił się jeszcze żaden oficjalny komunikat na temat 2 GW mocy z fotowoltaiki, jednak możemy być pewni, że i ta bariera zostanie przekroczona w najbliższym czasie.
Nie zapominajmy, że komunikaty wpisują się w trwającą kampanię prezydencką, o czym może świadczyć tweet samego rządowego pełnomocnika:

Źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.