1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

14 letni Kamil stworzył urządzenie śledzące ruch paneli słonecznych i założył własny startup

Najmłodszy polski student

14 letni Kamil stworzył urządzenie śledzące ruch paneli słonecznych i założył własny startup

Kamil Wroński to najmłodszy polski student. W 2016 roku dostał się na Politechnikę Lubelską na kierunku Mechatronika. Stworzył Solar Tracker – urządzenie ustawiające panele słoneczne w stronę słońca, co znacznie zwiększa ich wydajność. Założył już start-up i został najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Najmłodszy polski student

Kamil Wroński jest najmłodszym studentem w Polsce. W wieku 8 lat dostał się na kierunek Mechatronika, na Politechnice Lubelskiej. Aktualnie ma 14 lat i uczy się w pierwszej klasie liceum oraz na Politechnice.

Kamil tworzy swoje wynalazki od czwartego roku życia: urządzenia mechatroniczne, roboty, sterowniki. Realizuje także projekty dla wielu firm. W odróżnieniu od Einsteina szybko nauczył się mówić, ma bogaty zasób słów i terminologii technicznej. Cechuje się nad wyraz rozwiniętym logicznym myśleniem i łatwością uczenia się, co zresztą sprawia mu największą przyjemność. Pomimo bardzo młodego wieku ma już na swoim koncie liczne dokonania.

Jednym z jego największych osiągnięć jest Solar Tracker – urządzenie ustawiające panele słoneczne w stronę słońca, co znacznie zwiększa ich wydajność.

Solar Tracker

Urządzenie Kamila doceniła firma STMicroelectronics – jedna z największych spółek technologicznych na świecie. Od ponad roku Kamil ma prywatnego tutora z tej firmy, a także dostęp do wszystkich płytek oraz części przez nią wyprodukowanych. Ma także dostęp do najnowszego oprogramowania.

Kamil jest w trakcie otwierania start-upu w celu wprowadzenia Solar Trackera na rynek. 5 kwietnia 2022 roku Sąd Rejonowy w Lublinie wyraził zgodę na założenie przez niego technologicznej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kamil tym samym stał się najmłodszym w Polsce przedsiębiorcą. To jednak nie wszystkie projekty młodego wynalazcy.

Czas na auta elektryczne

Aktualnie jego głównym oraz największym projektem jest innowacyjny napęd do samochodu elektrycznego. Kamil pracuje nad nim od kilku lat i robi wyraźne postępy. Nagrał filmy na youtube, w których pokazał w jaki sposób używać oprogramowania oraz elementów firmy STMicroelectronics, aby sterować silnikiem elektrycznym BLDC. Jego postępy zostały przez tą firmę docenione i postanowili wspierać młodego naukowca.

Marzeniem Kamila jest stworzenie w przyszłości teleportu. Młodego naukowca można wesprzeć finansowo na jego profilu na Patronite.

Artykuł jest częścią naszego cyklu pt. dobry wątek na piątek. Zobacz więcej pozytywnych historii:

źródło i zdj. główne: patronite.pl/kamilwronski1

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.