Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy w przyszłości domy będą z plastiku? Innowacyjny sposób na recykling

Czy w przyszłości domy będą z plastiku? Innowacyjny sposób na recykling

Kenijka Nzambi Matee wymyśliła, jak podarować drugie życie plastikowym odpadom. Cegła Gjenge to tani i ekologiczny sposób na budowę ekologicznego domu z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. W dodatku okazuje się, że ten budulec jest bardziej wytrzymały od powszechnie stosowanego betonu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Cegła z plastiku trwalsza niż beton

Nzambi Matee to kenijska inżynierka i ekolożka, która opracowała autorski sposób przetworzenia plastiku w bardzo wytrzymały materiał budulcowy – tzw. cegły Gjenge. Za ten projekt i całe zaangażowanie w działania na rzecz ekologii i klimatu została wyróżniona przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) tytułem Young Champion of the Earth w 2020 roku. 

Współpracując z grupą kenijskich inżynierów, zaproponowała mielenie plastikowych odpadów (pochodzących zarówno od producentów, jak i lokalnej społeczności), a następnie połączenie ich z piaskiem pod wpływem użycia wysokiej temperatury. Następnie masa trafia do specjalnych foremek, gdzie jest uciskana przez prasę. Na ten moment fabryka jest w stanie wyprodukować ponad 1500 sztuk cegieł Gjenge każdego dnia. Dzięki temu udało się już przetworzyć 100 ton plastikowych odpadów. 

Źródło: gjenge.co.ke

Cegły z odzysku można wykorzystać zarówno do budowy domów mieszkalnych, ośrodków komercyjnych, jak i dróg. Ich głównymi zaletami jest wyjątkowa wytrzymałość i niski koszt produkcji. 

Nzambii Matee walczy z największymi problemami ludzkości

Beton jest emisyjną zmorą budownictwa. Według Chatham House główny składnik betonu, czyli cement, stanowi źródło około 8% światowej emisji CO2. To więcej niż emisje przemysłu lotniczego (2,5%) i niewiele mniej niż emisje rolnictwa (12%). Rocznie na świecie produkuje się ok. 4 miliardy ton cementu i tendencja ta nie będzie się zmniejszać (rozrastanie się miast, migracje, przyrost ludności). 

Drugim istotnym problemem ludzkości, z którym mierzy się projekt Nzambi Matee, jest recykling plastiku. Mieszkańcy Nairobi każdego dnia produkują około 500 ton plastikowych odpadów. Zanieczyszczenie plastikiem stało się tak poważnym problemem, że od 2017 roku w Kenii funkcjonuje całkowity zakaz produkcji i importu foliówek. Za ich wytwarzanie na terenie kraju grozi grzywna, a nawet więzienie.

Musimy na nowo przemyśleć sposób wytwarzania produktów przemysłowych i postępowania z nimi po zakończeniu okresu użytkowania. Innowacja firmy Nzambi Matee w sektorze budowlanym podkreśla możliwości gospodarcze i środowiskowe, jakie daje przejście z gospodarki linearnej, w której produkty po zużyciu są wyrzucane, na gospodarkę cyrkularną, w której produkty i materiały pozostają w systemie tak długo, jak to możliwe. – mówi Soraya Smaoun z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dla planety i społeczeństwa

Oprócz aspektów proekologicznych pomysł Nzambii Matee pomaga w rozwiązaniu palących problemów społecznych, które dotyczą mieszkańców Kenii. Fabryka cegieł z recyklingowanego plastiku stworzyła nowe miejsca pracy. Organizacja Gjenge zatrudniła już aż 112 osób, a jednym z jej celów jest walka o równouprawnienie płci. 

Cegły z odzysku trafiają do najbiedniejszych regionów Kenii. Dzięki nim udało się stworzyć kolorowy chodnik dla dzieci z domu dziecka Karai Munsingen w Kenii. Do zrealizowania projektu wykorzystano ponad 1300 kg plastiku. 

YkyA18OpjpaenTdoHe fam Cv6xNvDhpIV4VGQVc4D3qHapqEamOasXbd6ansY l75yFCZ1awh8vrFuhsrS2k wQ IbaLR56T5QKPV699ukT7139Hf UFRkQSBi7R
Projekt Karai/ źródło: gjenge.co.ke

Artykuł jest częścią naszego cyklu pt. dobry wątek na piątek. Zobacz więcej pozytywnych historii:

Źródło i fot. główne: gjenge.co.ke

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.