Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

3 turbiny wiatrowe, o których nie miałeś pojęcia!

3 turbiny wiatrowe, o których nie miałeś pojęcia!

Energetyka wiatrowa cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Jednak czy wszystkie turbiny wiatrowe muszą wyglądać tak samo? Poznaj trzy turbiny, które nie tylko wytwarzają energię z wiatru, ale same w sobie wyglądają jak dzieła sztuki.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Drzewko wiatrowe – zasili 71 miejsc parkingowych

Francuska firma New Wind zaprojektowała 26-metrowe „drzewa wiatrowe”. Jest to układ 72 małych pionowych turbin przypominających liście drzew osadzonych na plastikowych gałęziach. Każdy z „liści” zasila generator o mocy 3 kW.

Według projektanta, Jérôme’a Michaud-Larivière’a, turbiny są w stanie wyprodukować 2400 kilowatogodzin rocznie, co wystarczy, aby oświetlić 71 zewnętrznych miejsc parkingowych.

Surrealistyczne turbiny w Teksasie zaprojektowane przez Polaka

Międzynarodowa firma UGE, specjalizująca się w zrównoważonej produkcji energii, stworzyła nietypowe turbiny wiatrowe wzdłuż autostrady przed międzynarodowym lotniskiem El Paso w Teksasie. Jest to układ szesnastu wież o wysokości 15 metrów. Każda z nich jest oświetlona od dołu niebieskim światłem, a na wierzchołku ma umieszczoną turbinę wiatrową.

Jak podaje polski kierownik projektu Jan Gromadzki, każda turbina wytwarza od półtora kilowatogodziny energii, co wystarczy, aby zrekompensować koszt estetycznego oświetlenia wokół lotniska.

ZB8b0Vch4HkIEBYicUzR N6uto8Y fc kEiz0VOHCLAG5GHTN8MkDnEca6wokw1o2vBd4femCVN1nEXAD78PtE8c hIt0LPP9ROHyG6HdDCcZTYKty1fOEaa4x7 CU8iCN95HDue

Fot: surrealistyczne turbiny wiatrowe, źródło: smithsonianmag.com

Turbiny w kształcie DNA

Na szczycie budynku Oklahoma Medical Research Foundation w centrum Oklahoma City znajduje się 18 turbin wiatrowych, kształtem przypominających nici DNA. Motywem przewodnim konstrukcji jest praca wykonywana w tym budynku. Każda z turbin wytwarza obecnie około 1000 kilowatogodzin energii rocznie.

YIuFqUB6uEq8iOG9oj7G6mLxd87xS0nETh xbmNUWWEH3lwFEDII9jH8JCTsIoW1jSj7fQvduiTLboU6 HL6AvZ1gqDcVqm0AxfddZpSj45GSZqj1M6MpPpjPt17UKuqj

Fot: turbiny w kształcie DNA, źródło: eu.oklahoman.com

źródło: eu.oklahoman.com, smithsonianmag.com, trendywenergetyce.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.