3 turbiny wiatrowe, o których nie miałeś pojęcia!

3 turbiny wiatrowe, o których nie miałeś pojęcia!

Energetyka wiatrowa cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Jednak czy wszystkie turbiny wiatrowe muszą wyglądać tak samo? Poznaj trzy turbiny, które nie tylko wytwarzają energię z wiatru, ale same w sobie wyglądają jak dzieła sztuki.

Drzewko wiatrowe – zasili 71 miejsc parkingowych

Francuska firma New Wind zaprojektowała 26-metrowe „drzewa wiatrowe”. Jest to układ 72 małych pionowych turbin przypominających liście drzew osadzonych na plastikowych gałęziach. Każdy z „liści” zasila generator o mocy 3 kW.

Według projektanta, Jérôme’a Michaud-Larivière’a, turbiny są w stanie wyprodukować 2400 kilowatogodzin rocznie, co wystarczy, aby oświetlić 71 zewnętrznych miejsc parkingowych.

Surrealistyczne turbiny w Teksasie zaprojektowane przez Polaka

Międzynarodowa firma UGE, specjalizująca się w zrównoważonej produkcji energii, stworzyła nietypowe turbiny wiatrowe wzdłuż autostrady przed międzynarodowym lotniskiem El Paso w Teksasie. Jest to układ szesnastu wież o wysokości 15 metrów. Każda z nich jest oświetlona od dołu niebieskim światłem, a na wierzchołku ma umieszczoną turbinę wiatrową.

Jak podaje polski kierownik projektu Jan Gromadzki, każda turbina wytwarza od półtora kilowatogodziny energii, co wystarczy, aby zrekompensować koszt estetycznego oświetlenia wokół lotniska.

Fot: surrealistyczne turbiny wiatrowe, źródło: smithsonianmag.com

Turbiny w kształcie DNA

Na szczycie budynku Oklahoma Medical Research Foundation w centrum Oklahoma City znajduje się 18 turbin wiatrowych, kształtem przypominających nici DNA. Motywem przewodnim konstrukcji jest praca wykonywana w tym budynku. Każda z turbin wytwarza obecnie około 1000 kilowatogodzin energii rocznie.

Fot: turbiny w kształcie DNA, źródło: eu.oklahoman.com

źródło: eu.oklahoman.com, smithsonianmag.com, trendywenergetyce.pl