Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najszybszy samolot elektryczny na świecie – Rolls Royce pobił aż trzy rekordy

Najszybszy samolot elektryczny na świecie – Rolls Royce pobił aż trzy rekordy

“Duch Innowacji” (ang. “Spirit of Innovation”) Rolls Royce’a pobił aż trzy rekordy świata. Z jaką prędkością najszybszy samolot elektryczny na świecie mknął nad Zjednoczonym Królestwem?

Reklama

Najszybszy samolot elektryczny na świecie

O godz. 15:45 16 listopada 2021 roku samolot przez 3 kilometry poruszał z prędkością 555,9 km/h. Dzięki temu pobił dotychczasowy rekord samolotu elektrycznego o 213,04 km/h. Następnie na dystansie 15 km utrzymał prędkość 532,1 km/h, czyli o o 292,8 km/h więcej niż poprzedni rekordzista. “Duch Innowacji” ponadto wzniósł się na wysokość 3 km w 202 sekundy. Tym samym pobił ten rekord aż o minutę.

pr 15 09 2021 content image 02
“Duch Innowacji”, rolls-royce.com

To jednak jeszcze nie wszystko. W pewnym momencie maszyna przyćmiła swoje własne niedawne osiągnięcie. Samolot rozpędził się aż do 623 km/h, co uczyniło Spirit of Innovation najszybszym pojazdem elektrycznym na świecie.

Zobacz film, na którym najszybszy samolot elektryczny na świecie mknie po niebie nad Zjednoczonym Królestwem:

Zaawansowana technologia akumulatorów i napędu opracowana na potrzeby tego programu ma ekscytujące zastosowania na rynku. Po skupieniu się świata na potrzebie działania podczas COP26 jest to kolejny kamień milowy, który pomoże urzeczywistnić nasze plany w dążeniu do zeroemisyjności. Wesprze nasze ambicje, aby zapewnić przełomowe technologie potrzebne społeczeństwu do dekarbonizacji transportu drogą powietrzną, lądową i morską powiedział Warren East, dyrektor generalny Rolls-Royce’a.

Co jeszcze wiemy o tej zdumiewającej technologii?

Samolot napędza elektryczny układ napędowy o mocy 400 kW (500+ KM) i akumulator napędowy o największej mocy, jaki kiedykolwiek zbudowano w przemyśle lotniczym.

elektryczny samolot 1
Dane techniczne najszybszego samolotu elektrycznego na świecie, źródło: rolls-royce.com

Poza oszałamiającym osiągnięciem technicznym projekt i rekordy świata dostarczyły ważnych danych. Uzyskane informacje, jak podaje Rolls Royce, posłużą do konstrukcji napędu dla całkowicie elektrycznej miejskiej mobilności lotniczej (latających taksówek) i hybrydowo-elektrycznego samolotu podmiejskiego.

Dlaczego elektryczne samoloty wciąż jednak pozostają w sferze ambitnych planów?

Czemu nie latamy jeszcze elektrycznymi samolotami?

Kluczowym problemem jest ilość energii potrzebnej do lotu i możliwości energetyczne obecnych baterii. Akumulator może przechowywać 40 razy mniej energii niż paliwo do silników odrzutowych o tej samej wadze. Najnowocześniejsze baterie litowo-jonowe wciąż są zbyt ciężkie, aby zastosowanie ich w samolotach było opłacalne.

Konkurent najszybszego samolotu

Twórcy twierdzą, że ich samolot jest najszybszym na świecie całkowicie elektrycznym pojazdem. Chińskie pociągi mogą pędzić z prędkością niewiele mniejszą – “tylko” 600 km/h.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:


źródło: rolls-royce.com, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.