4 firmy z farmami w Polsce w rankingu Solarplaza

Ranking Solarplaza to zestawienie 50 firm z największymi fotowoltaicznymi portfelami wytwórczymi w Europie. W zestawieniu pojawiły się cztery, które mają swoje farmy w Polsce. Ranking potwierdza atrakcyjność polskiego rynku dla inwestorów z branży fotowoltaicznej.

Hiszpania największym rynkiem

Tytułem kraju z największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie może się pochwalić Hiszpania. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej IRENA to właśnie ten kraj  posiadał największy przyrost nowych źródeł fotowoltaicznych – 4 GW w 2019 roku. Tuż za Hiszpanią znalazły się Niemcy oraz Ukraina. Natomiast Polsce zainstalowano 800 MW. 

Prognozy dla dalszego przyrostu mocy

Solarplaza wskazuje, że Hiszpania dalej pozostanie największym rynkiem dla fotowoltaiki. A to dzięki rządowemu wsparciu, które zapewnia stały przyrost mocy, około 3 GW rocznie. Polska fotowoltaika tego lata przekroczyła już pułap 2,2 GW. Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że do 2023 roku w naszym kraju zostanie zainstalowanych nawet 6,6 GW źródeł fotowoltaicznych.

Właściciele polskich farm w rankingu Solarplaza

Spośród 50 największych właścicieli fotowoltaicznych portfeli wytwórczych w Europe, czterech ma swoje farmy także w Polsce. Najwięcej posiada Enerpac – 2 GW w 17 krajach w Europie, Azji i Australii. Działający w Danii, Polsce, Ukrainie i Niderlandach Better Energy Invest ma 270 MW. W ośmiu państwach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, można znaleźć instalacje Nordic Solar, w sumie 150 MW mocy. O 20 MW mniej ma Sun Investment Group, litewsko-polska spółka z siedzibą Warszawie. Działa ona na rynku litewskim, polskim, włoskim i hiszpańskim.

źródło: wnp.pl/PAP