Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020. Najnowszy raport IEO

Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020. Najnowszy raport IEO

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił przedstawił raport “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”. Z jego treści wynika, że polski rynek fotowoltaiczny może do końca roku osiągnąć obrót o wartości bagatela 5 mld złotych! Obecnie 70% zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych stanowią mikroinstalacje. Autorzy raportu zakładają, że do 2025 roku uda się uzyskać na 7,8 GW mocy źródeł PV – 5 lat przed celem zapisanym w KPEiK!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Moc fotowoltaiki w Polsce

W maju bieżącego roku moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1950 MW. Przekroczenie 2 GW jest zatem kwestią czasu. Co więcej, IEO wierzy, że do końca roku Polska osiągnie 2,5 GW. W rozłożeniu na wielkości instalacji zdecydowaną większość stanowią mikroinstalacje (do 50 kW) – 1294 MW (71 procent), łączna moc małych (50 – 500 kW) wynosi 50 MW, natomiast w przypadku dużych instalacji to 75 MW, które powstało dzięki dawnemu systemowi świadectw pochodzenia, a około 400 MW dzięki systemu aukcyjnemu. 

IEO moce zainstalowane

W ujęciu całego OZE, których moc zainstalowana pod koniec 2019 roku wynosiła 10262 MW, fotowoltaika jest równocześnie z biomasą drugą największą technologią odnawialną w Polsce. Obie ustępują tylko energetyce wiatrowej.

Przyrosty mocy fotowoltaiki w Polsce

Instytut potwierdza przyrosty mocy w mikroinstalacjach w naszym kraju – w całym 2019 roku zainstalowano 640 MW nowych mocy, 3 razy więcej niż w zeszłym roku. W samym pierwszym kwartale 2020 do sieci przybyło już 300 MW – pomimo pandemii i gospodarczego zamrożenia. Rozwój energetyki prosumenckiej wyróżnia nas w Unii Europejskiej, a w promocji tego trendu pomogły ulgi podatkowe i wsparcie w postaci programu “Mój Prąd”.

IEO 4

W ujęciu europejskim polska fotowoltaika trafiła na 5 miejsce pod względem nowych mocy przyłączonych w całym 2019 roku – 0,9 GW – 5,5% ogółem. Większe przyrosty miały Hiszpania, Niemcy, Holandia i Francja.

Według prognoz IEO w ciągu najbliższych 2 lat do eksploatacji trafi 2,8 GW farm fotowoltaicznych. W 2022 i 2023 roku ich udział może zrównać się mocowo z mikroinstalacjami. W konsekwencji rynek PV stanie się bardziej zrównoważony. Moc fotowoltaiki może osiągnąć nawet 6,6 GW w 2023 roku, a w 2025 – 7,8 GW. Tyle zaplanowano na 2030 rok zgodnie z Krajowym Planem na rzecz energii i klimatu.

Cena fotowoltaiki w Polsce

IEO obliczyło, że średnia cena mikroinstalacji o mocy około 3 kW może wynosić około 15,5 tys. złotych, choć należy pamiętać, że oferowane ceny mają szeroki zakres, wynikający z różnorodności ofert i szerokiego doboru poszczególnych komponentów. Instalacja o mocy 10 kW może kosztować już 42 tys. złotych. Z kolei średnia cena małej instalacji o mocy 100 kW może wynosić już 350 tysięcy złotych. W przypadku farmy 1 MW – w systemie aukcyjnym, to należy zainwestować 2,8 mln złotych. 

Indeks giełdowy IEO_PV 

Instytut opracował specjalny indeks giełdowy, na który składają się polskie spółki notowane na GPW. Większość z nich działa na rynku NewConnect. Do indeksu IEO_PV zalicza się:

  • Columbus Energy – udział 48%
  • Novavis – udział 25%
  • ML System – udział 11%
  • Photon Energy – udział 6%
  • 01Cyberaton – udział 5%
  • Grodno – udział 3%
  • SunEx – udział 2%

Mająca największy udział w Polsce firma Columbus Energy ostatnio mogła się pochwalić rekordowym wynikiem – w tym miesiącu jej wartość giełdowa sięgnęła 1,5 miliarda złotych. Z kolei obecny na GPW osobny indeks WIG_Energia, skupiający największe polskie koncerny energetyczne, od dłuższego czasu utrzymuje tendencję spadkową. Charakterystyczne “nożyce” wskazują, że konwencjonalna energetyka traci na wartości, zaś fotowoltaika rozwija się wykładniczo, pomimo wahań wywołanych przez pandemię koronawirusa.

IEO WIG

Okres próby i efekt koronawirusa

Choć obecnie branża PV cieszy się ogromnym wzrostem, autorzy raportu przestrzegają: “Pierwszym okresem próby mogą być lata 2023-2024, gdy obecnie systemy wsparcia nie będą już działać. Konieczne są dodatkowe działania rządu – poza pakietami ożywienia gospodarczego z których fotowoltaika nie korzystała, w tym przyspieszenie wdrożenia dyrektyw i przygotowanie do szybkiej absorpcji nowych środków UE”.

Przez koronawirusa udział rynku unijnego w światowej produkcji modułów fotowoltaicznych spadł do 5-6 proc. Co więcej, w samej Polsce moce wytwórcze paneli i komponentów wynoszą około 0,5 GW/rok i odpowiadają 10% całkowitych zdolności europejskich. Nowa Normalność może skutkować utworzeniem bliższych i trwalszych łańcuchów dostaw ze względu na wzrost zapotrzebowania na dostawy technologii. Wyzwaniem w tej materii jest wykreowanie polityki przemysłowej w Polsce i Unii nastawionej na eksport i optymalne kształtowanie rynku wewnętrznego.

Fotowoltaika walnie przyczyni się do przełomu, który rozpoczyna transformację energetyczną. Jest nie tylko głównym obszarem inwestycji w energetyce odnawialnej, ale także w całej polskiej elektroenergetyce. Jako jedyna branża OZE była w stanie w latach 2019-2020 zmobilizować więcej kapitału na inwestycje niż cała energetyka konwencjonalna” – podsumowują autorzy raportu. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.