5 powodów, dla których warto zacząć jeździć na hulajnodze

Hulajnoga dla dorosłych zdobywa coraz większą popularność. Pozwala szybko się przemieszczać i jest łatwa do opanowania. Stanowi więc kolejną alternatywę dla aut lub transportu publicznego. Ma wiele zalet, w tym zdrowotne, środowiskowe i ekonomiczne. Na bazie naszych doświadczeń z #hulajnogachallenge wybrałyśmy 5 powodów, dla których warto przesiąść się na hulajnogę.

Fotowoltaika od Columbus Energy

1. Ekologiczny aspekt hulajnogi

Faktem jest, że ilość emisji CO2 w ostatnich latach znacząco wzrosła, efekty tych zmian są odczuwalne dla mieszkańców całej planety. Co można zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy? Zredukować swój ślad węglowy!

Ślad węglowy obejmuje emisję gazów cieplarnianych produkowanych pośrednio lub bezpośrednio przez daną osobę, wydarzenie lub produkt i wyrażony jest w ekwiwalencie CO2. W prosty sposób można go obliczyć, wykorzystując kalkulator śladu węglowego.

My sprawdziłyśmy, jaką ilość CO2 możemy ograniczyć, poruszając się do pracy hulajnogą zamiast samochodem czy autobusem.

Samochód – średniej wielkości (benzyna)
10 km dziennie – emisja 2,36 kg CO2 dziennie/osobę
20 dni pracujących – emisja = 47,2 kg CO2/osobę

Aż tyle można zaoszczędzić, wskakując na hulajnogę!

Autobus miejski diesel
10 km dziennie – emisja 0,4 kg CO2 dziennie/osobę
20 dni pracujących – emisja = 8 kg CO2/os –

Aż tyle można zaoszczędzić, wskakując na hulajnogę!
Dlaczego? Hulajnoga napędzana siłą naszych mięśni to emisja na poziomie 0 CO2 dziennie na osobę.

2. Jazda hulajnogą a oszczędność pieniędzy

Jeśli dojeżdżasz do pracy samochodem, musisz wydawać pieniądze na paliwo. Jeśli środkami komunikacji miejskiej, musisz kupować bilety. Żeby jeździć na hulajnodze, nie musisz płacić nic. Oczywiście jazda zimą odpada, ale wiosną, latem i na początku jesieni bez problemu możesz dojeżdżać do pracy hulajnogą, a zaoszczędzone pieniądze wydać na przyjemności.

Autobus miejski
– bilet w Krakowie na 1 linię 69 zł dla osób z kartą mieszkańca 45 zł

Samochód
– 200 km – przy średnim spalaniu 7l/100 km i cenie benzyny średnio 5,20 zł/l to wydatek 72,8 zł/msc

Do tego trzeba doliczyć bilety parkingowe, mandaty czy stracony czas podczas stania w korku. Hulajnoga w zależności od modelu ok. 200-300 zł, zwróci się w przeciągu 3-4 miesięcy i posłuży nam co najmniej 2-3 sezony.

3. Hulajnoga – efekty – zgrabna sylwetka i dobry humor

Podczas jazdy hulajnogą pracują mięśnie nóg, grzbietu, pośladków i brzucha, co przekłada się na odpowiednią postawę i wzmocnienie mięśni głębokich. Jazda na hulajnodze wzmocni łydki i uda, ujędrni je i nada im ładny, smukły kształt. Pochylona pozycja podczas jazdy sprawia, że oddech jest głębszy, co sprzyja dotlenieniu, a nawet zwiększeniu pojemność płuc. Nie obciąża kręgosłupa ani stawów, dzięki czemu sprawdzi się jako forma rehabilitacji. Ruch zapewnia endorfiny, czyli hormony szczęścia – chwila jazdy na świeżym powietrzu poprawia humor.

Odchudzanie dzięki jeździe na hulajnodze? Tak to możliwe!

Hulajnoga to świetny sposób na spalanie kalorii. Pół godziny jazdy to około 200 spalonych kcal, w zależności od ogólnej formy “hulacza”, intensywności treningu, czy terenu, po którym jeździmy.
Ile kalorii można spalić podczas tygodnia dojeżdżania na hulajnodze do pracy?
dystans: 3,5 km
– kalorie: około 200 kcal
– czas: około 25 minut
– dojazd do pracy w dwie strony: 10 x 200 kcal = 2000 kcal

By efekty jazdy na hulajnodze były widoczne, jazda musi być regularna. Jedna przejażdżka w tygodniu to za mało. Do tego wysiłek powinien być umiarkowany, w równym tempie.

4. Hulajnoga – sposób na szybkie poruszanie się po mieście

Hulajnoga to łatwy i szybki sposób na przemieszczanie się po mieście.
Dzięki hulajnodze:

 • unikniesz korków,
 • przemierzysz trasę 3 razy szybciej niż na piechotę, ale wolniej niż rowerem,
 • masz możliwość poruszania się skrótami, między blokami i po parkach,
  (uwaga: nie wolno hulajnogą jeździć po ulicach oraz ścieżkach rowerowych)
 • możesz korzystać z transportu kombinowanego, np. hulajnoga + autobus lub tramwaj.

Poza tym hulajnogi coraz częściej wykorzystywane są przez firmy do transportu wewnętrznego – między budynkami, przykładem jest warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

5. Hulajnoga łatwa w obsłudze i dla każdego

Hulajnogi doskonale spisują się jako środek transportu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na hulajnodze można jeździć całą rodziną. Nie trzeba mieć żadnych umiejętności, żeby zacząć swoją przygodę z hulaniem. Zmiany nóg bardzo łatwo się nauczyć, a forma poprawia się z czasem. Są łatwe w obsłudze, ich regulacja i składanie nie sprawia problemu. A dzięki temu, że można ją złożyć, jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają gdzie trzymać roweru.

Jak wybrać hulajnogę dla dorosłych?

Jeśli hulajnoga ma służyć podobnie jak nam, do dojazdów do pracy, ważne by była ona składana. Dzięki temu z łatwością przewieziemy ją środkami transportu miejskiego, a później schowamy pod biurkiem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na:

 • rozmiar kół – im większe, tym łatwiej pokonamy wszelkie nierówności drogi i będziemy się szybciej przemieszczać,
 • wagę maksymalną użytkownika,
 • amortyzację,
 • czy deska ma powłokę antypoślizgową,
 • wagę i rozmiar hulajnogi po jej złożeniu,
 • jakość materiałów z jakich została wykonana,
 • stabilność konstrukcji,
 • możliwość regulacji wysokości kierownicy.

W asortymencie sklepów można spotkać kilka rodzajów hulajnóg, które różnią się w zależności od przeznaczenia. Już niedługo pokażemy Wam model, który sprawdzi się w bardziej ekstremalnych warunkach.