50 MW instalacji fotowoltaicznych w Polsce w tym roku?

Projekt nowelizacji ustawy OZE zaproponowany przez rząd zakłada nowe koszyki aukcyjne dla farm wiatrowych i słonecznych. Według nich w Polsce jeszcze do końca 2018 roku powinno powstać około 50 MW instalacji fotowoltaicznych.

Pierwsze aukcje OZE w Polsce w ramach ustawy z 2015 roku pojawiły się końcem grudnia 2016 roku. Kolejna tura przypadła na czerwiec 2017. Według raportów przedstawianych przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) dzięki nim uruchomiono około 40 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MW.

Kolejny projekt nowelizacji ustawy OZE określa wielkość wolumenów nowych aukcji, które dedykowane są farmom fotowoltaicznym i wiatrowym. Na tej podstawie szacuje się, że prawdopodobnie w III kwartale bieżącego roku może powstać 750 MW nowych mocy. To spora szansa dla sektora PV w Polsce.

Szanse na ten rozwój może zablokować chwiejność polskiego prawa. Inwestorom zależy na jego stabilizacji. Póki co nowelizacja ustawy o OZE może doprowadzić do podniesienia kosztów inwestycyjnych, a to zablokować finansowanie projektów. Maciej Bardo, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, podkreśla, że nowe rządowe propozycje budują jedynie chaos w sektorze odnawialnych źródeł w naszym kraju.

Przyrost moc z instalacji fotowoltaicznych oraz pozostałych odnawialnych źródeł energii w Polsce to również pozytywna perspektywa dla rynku pracy. Jak pokazuje niedawno opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyki Odnawialnej (IRENA) raport, w 2017 roku na świecie powstało ponad 500 000 nowych miejsc pracy w sektorze OZE. Polska znalazła się na 9. miejscu pod względem nowych stanowisk przy biopaliwach i na 14. miejscu pod względem stanowisk związanych z energetyką wiatrową.

IEO na postawie proponowanych wolumenów aukcji szacuje, że do połowy 2019 roku w Polsce może być nawet 280 MW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznych. Żeby tak się stało, inwestycjom i inwestorom sprzyjać musi stabilizacja prawa, mechanizmy państwowego wsparcia dla OZE oraz możliwość zabezpieczenia finansowego.

1 comment
  1. Takie rozwiązania zyskują na popularności i co najlepsze przechodzą też do sfery komercyjnej, czego najlepszym przykładem jest Implant, który obecnie powstaje w Warszawie – ma to być miejsce wyposażone właśnie w kolektory i inne podobne technologie. Wszystko to idzie w dobrą stronę.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.