EDF zredukuje emisje CO2 o 40% do 2030 roku

Francuska grupa energetyczna EDF zobowiązała się do redukcji bezpośrednich emisji dwutlenku węgla (CO2) do 30 Mt do 2030 roku. Francuska firma jest obecnie drugim, największym na świecie producentem energii elektrycznej oraz istotnym podmiotem, który walczy o redukcję zanieczyszczeń powietrza we francuskim sektorze energetycznym.

W 2017 roku francuski koncern wyemitował około 51 Mt dwutlenku węgla. W ciągu 13 lat EDF planuje 40% redukcję CO2, osiągając współczynnik emisji na poziomie około 40g/kWh. Francuzi mają już za sobą pierwsze sukcesy. Od 2013 EDF zmniejszył swoje emisje o 35%. Redukcja zanieczyszczeń jest realizowana więc zgodnie ze strategią Cap 2030. Docelowo EDF chce całkowicie przejść w 2050 roku na biznes bezemisyjny.

„Aby uszanować porozumienie paryskie i jego cel, jakim jest utrzymanie wzrostu poziomu temperatury na świecie poniżej 2 stopni Celsjusza, zarówno przedsiębiorstwa jak i rząd muszą podjąć działania. Znacząca redukcja bezpośrednich emisji CO2 w Grupie EDG do roku 2030 umacnia wiodącą pozycję EDG w zakresie niskiego poziomu emisji dwutlenku węgla. To ambitne zobowiązanie zostanie wdrożone w ramach naszej strategii Cap 2030. Niedawne informacje o implementacji strategii solarnej i magazynowaniu energii elektrycznej pokazują wysiłki EDF”, powiedział Jean-Bernard Levy, dyrektor generalny francuskiego koncernu energetycznego.

EDF w celu osiągnięcia znacznej redukcji planuje modernizację elektrowni węglowych i ich „transformację” oraz przyśpieszenie rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo postawi także na wytwarzanie energii w elektrowniach jądrowych.

Źródło: EDF