Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

8 mln euro z UE na budowę norweskiego eko statku

topeka

8 mln euro z UE na budowę norweskiego eko statku

To idealny czas na inwestowanie w zieloną energię, szczególnie w branży transportowej. Przejście sektora morskiego na coraz bardziej zrównoważone źródła energii ma pomóc w ambitnych planach osiągnięcia zeroemisyjności.

BANER MOBILEB1
Reklama

Prototypowy, zeroemisyjny statek napędzany wodorem mógłby wypłynąć na norweskie wody już za 4 lata. Wizyjny Topeka miałby transportować wodór do obszarów strategicznych i pełnić ważną funkcję handlową. Projekt dostał 8-milionowe dofinansowanie z unijnego funduszu badań i innowacji. Jest to szczególnie istotna wiadomość, wskazująca na realne przemiany w kwestii zrównoważonego rozwoju na świecie.

Na spokojnych wodach

Statek Topeka ma być wyposażony w akumulator o pojemności 1000 kilowatogodzin. Będzie zasilany zielonym wodorem, co oznacza, że nie będzie emitował żadnych gazów cieplarnianych. Premierowy rejs Topeka jest zaplanowany na 2024 rok.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Projekt HySHIP miał na celu stworzenie statku o dwóch funkcjach: Topeka będzie przewoził ładunki handlowe między norweskimi portami, a także dostarczy do bunkrów paliwowych umiejscowionych wzdłuż wybrzeża czystoenergetyczny wodór. Norwegia planuje też budowę dodatkowych farm morskiej energii wiatrowej – chce tym samym obniżyć obecny poziom emisyjności.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
norway 1226822 1280

Per Brinchmann, wiceprezes ds. projektów specjalnych w firmie Wilhelmse skomentował w oświadczeniu prasowym nowy projekt:

Topeka będzie naszym pierwszym krokiem w kierunku transportu opartego na zielonym wodorze. Ciekły wodór [LH2] będzie kluczowym elementem nowego ekosystemu, który zniweluje emisję CO2. Pozbędziemy się tym samym z dróg około 25 000 ciężarówek rocznie.

W inicjatywę budowy statku zaangażowany jest także Energy Major Equinor. Spółka jest dumna z udziału w nowoczesnym projekcie, który ma za zadanie zmniejszyć emisję CO2 w Norwegii wytwarzaną przez transport morski. Unijny program przewiduje dokonać niedługo szczegółowych ustaleń i ostatecznego porozumienia jeszcze w tym roku. HySHIP planuje też wesprzeć finansowo budowę kolejnych eko statków: wodorowej barki, szybkiego promu i statku dalekomorskiego.

Źródło: euractiv.com, fot. główne Wilhelmsen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.