Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

8 sposobów na przedłużenie świeżości owoców i warzyw. Nie wyrzucaj, jedz!

8 sposobów na przedłużenie świeżości owoców i warzyw. Nie wyrzucaj, jedz!

W czasie pandemii powinniśmy unikać kontaktu fizycznego z innymi osobami oraz jak najrzadziej wychodzić. Najlepiej więc przygotować zapas żywności na kilka dni. Jest kilka dobrych sposobów, by nasze warzywa i owoce dłużej zachowały świeżość. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Warto znać rozmaite kuchenne sztuczki, które pozwolą nam w czasie pandemii i domowej kwarantanny dłużej cieszyć się świeżością warzyw i owoców. Nie marnujmy żywności i starajmy się mądrze planować posiłki. 

Oto 8 dobrych sposobów, by nasz bukiet warzyw nie zmarnował się w lodówce, a owoce były świeże i soczyste przez wiele dni. Uwaga! Większość owoców i warzyw powinna być trzymana w lodówce. O wyjątkach informujemy poniżej.  

  1. Nie myj owoców i warzyw przed włożeniem ich do lodówki. Najlepiej zrobić to tuż przed ich zjedzeniem. W ten sposób chronimy je przed przedwczesnym spleśnieniem. 
  2. Widok smutnej sałaty w lodówce… Kto tego nie zna? A wystarczy pod zioła, sałaty, brzoskwinie czy truskawki włożyć kawałek papierowego ręcznika, który wchłonie wilgoć. W ten sposób przedłużymy świeżość soczystych owoców. 
  3. Nie wszystkie warzywa i owoce lubią chłód. Do lodówki nie wkładamy ogórków, papryki, pomidorów i bakłażanów. 
  4. Banany również przechowujemy poza lodówką. Końcówki bananów możemy owinąć folią, by zatrzymać wydzielanie się etylenu. Wtedy dłużej zachowają świeżość. 
  5. Są warzywa, które lubią wilgoć, a chłód lodówki może im nie wystarczyć. Warto wtedy zanurzyć je w wodzie. Wilgoć lubi kalafior, szparagi czy brokuł. 
  6. Awokado dojrzewa w temperaturze pokojowej, ale warto najpierw owinąć je papierem, a potem włożyć w folię. Gdy już nieco dojrzeje, wkładamy je do lodówki.
  7. Pomidory układamy szypułkami do góry w zacienionym i przewiewnym miejscu. 
  8. Ziemniaki, cebula i czosnek dłużej zachowają świeżość, jeśli włożymy je do papierowych toreb. Warto zrobić w papierze kilka dziurek, by zapewnić przepływ powietrza. 

Pamiętajmy, że rozsądne planowanie dań w czasach pandemii przełoży się na niemarnowanie produktów spożywczych, zachowanie zdrowia i stabilnej wagi. 

źródło: haps.pl

fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.