Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

98% Polaków kupuje napoje w plastikowych butelkach

butelki plastikowe

98% Polaków kupuje napoje w plastikowych butelkach

Plastikowe odpady są jednym z największych problemów XXI wieku. Ich ilość przyrasta w zastraszającym tempie, tworząc tym samym ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Plastikowe butelki i foliowe torby są porzucane niemal wszędzie przede wszystkim przez osoby nieświadome problemów, jakie mogą przysporzyć takim właśnie działaniem. W jego konsekwencji odpady często trafiają do rzek, zanieczyszczając cały system wodny i stanowiąc zagrożenie dla jego mieszkańców. Niestety, zgodnie z najnowszymi badaniami okazuje się, że Polacy są narodem, który pokochał jednorazowe plastikowe opakowania.

Badania zostały przeprowadzone na zlecenie SodaStream i wynika z niego, że aż 98% Polaków kupuje napoje znajdujące się w plastikowych butelkach. Być może bierze się to z braku innego rodzaju opakowania, jednak taka sytuacja powinna zostać podniesiona w publicznej dyskusji, aby tym samym wpłynąć na zmianę zakupowych trendów.

Reklama

W ciągu tygodnia przeciętny Polak wydaje na napoje w plastikowych butelkach 22,23 zł, co odpowiada ok. 8. butelkom tygodniowo. Ponad tą średnią wybijają się osoby powyżej 55. roku życia, które płacą 23,71 zł. Nieco mniej, bo 18,72 zł, wydają natomiast na ten cel osoby młode, będące pomiędzy 18. a 24. rokiem życia. Badani przyznali również, że wybierają plastikowe napoje z uwagi na brak zaufania do wody z kranu, a także ze względu na wygodę takiego właśnie rozwiązania.

Najbardziej przerażający jest fakt, że zaledwie 10% ze wszystkich plastikowych butelek trafia do recyklingu. To bardzo mała ilość, która powinna zmusić konsumentów do zastanowienia się nad losem pozostałych opakowań.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.