Wiadomości OZE Dobra Energia w Muzeum Śląskim 09 listopada 2017 Wiadomości OZE Dobra Energia w Muzeum Śląskim 09 listopada 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Transformacja energetyczna to nie kwestia roku czy dwóch. Ale w okresie 10 lat, z dobrym świadomym zarządzaniem i ekologiczną edukacją w polskiej energetyce mogą zajść poważne zmiany – do tego wspólnego wniosku doszli dzisiaj goście i prelegenci konferencji Dobra Energia w Katowicach. Reklama Już po raz piąty w tym roku eksperci, przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorcy spotkali się na konferencji z cyklu „Dobra Energia”, tym razem w Muzeum Śląskim w Katowicach. Dyskusje rozpoczął Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski, który przedstawił dwa możliwe scenariusze rozwoju energetyki na świecie. – W obu przypadkach podstawą energetyki w najbliższej przyszłości jest ropa i węgiel – podkreślał Wyszkowski. Zaznaczał, że nie możemy mówić o rezygnacji z konwencjonalnych źródeł z dnia na dzień, ale w bardziej pozytywnym scenariuszu, oprócz tych źródeł, najbardziej rozwijającym się i rosnącym w siłę sektorem będzie energetyka odnawialna. O następującej w ten sposób transformacji mówił też Daniel Wolny z Urzędu Miasta Katowice. – Mamy jako kraj bardzo dużo do zrobienia. Ze względu na cenę energii w Polsce, niektóre zachodnie rozwiązania mogą się okazać nieatrakcyjne dla mieszkańców. Przede wszystkim musimy dążyć do tego, żeby ludziom opłacało się produkowanie własnej energii – podkreślał kierownik Referatu Zarządzania Energią. Niezbędnym elementem tej zmiany jest edukacja ekologiczna obywateli, której wartość podkreślał otwierając konferencję Wicemarszałek Województwa Śląskiego Michał Gramatyka: – Budowanie świadomości ekologicznej jest zadaniem każdego z nas, i to zadaniem które naprawdę warto podjąć. Edukacja w tym zakresie powinna objąć również polski biznes. – Przedsiębiorcy muszą zrozumieć, że inwestycja w energię, a przez to długofalowo zapewnienie firmie stałego jej kosztu, to zapewnienie sobie w przyszłości stabilnych cen produktów – podkreślał Mariusz Potocki z firmy Hanplast. Przedstawicielka IKEA Polska Irena Dobosz wyjaśniała natomiast, jak nawet niewielkie firmy mogą dążyć w swoich działaniach do zrównoważonego rozwoju i co na tym mogą zyskać. – Istnieje bardzo wiele aspektów działania ekologicznego w biznesie, bardzo prostych, polegających na zdroworozsądkowych działach jak np. wymiana oświetlenia – podkreślała. Wszyscy goście byli zgodni co do tego, że Polska wchodzi w fazę ewolucji energetycznej, na której dzięki nowoczesnym technologiom, edukacji ekologicznej oraz świadomym dyskusjom może wiele zyskać. Kolejna „Dobra Energia”, będąca podsumowaniem tegorocznego cyklu odbędzie się w Warszawie 7 grudnia. Więcej informacji na: dobraenergia.edu.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.