Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dobra Energia w Muzeum Śląskim

Dobra Energia w Muzeum Śląskim

Transformacja energetyczna to nie kwestia roku czy dwóch. Ale w okresie 10 lat, z dobrym świadomym zarządzaniem i ekologiczną edukacją w polskiej energetyce mogą zajść poważne zmiany – do tego wspólnego wniosku doszli dzisiaj goście i prelegenci konferencji Dobra Energia w Katowicach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Już po raz piąty w tym roku eksperci, przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorcy spotkali się na konferencji z cyklu „Dobra Energia”, tym razem w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Dyskusje rozpoczął Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski, który przedstawił dwa możliwe scenariusze rozwoju energetyki na świecie. – W obu przypadkach podstawą energetyki w najbliższej przyszłości jest ropa i węgiel – podkreślał Wyszkowski. Zaznaczał, że nie możemy mówić o rezygnacji z konwencjonalnych źródeł z dnia na dzień, ale w bardziej pozytywnym scenariuszu, oprócz tych źródeł, najbardziej rozwijającym się i rosnącym w siłę sektorem będzie energetyka odnawialna.

O następującej w ten sposób transformacji mówił też Daniel Wolny z Urzędu Miasta Katowice. – Mamy jako kraj bardzo dużo do zrobienia. Ze względu na cenę energii w Polsce, niektóre zachodnie rozwiązania mogą się okazać nieatrakcyjne dla mieszkańców. Przede wszystkim musimy dążyć do tego, żeby ludziom opłacało się produkowanie własnej energii – podkreślał kierownik Referatu Zarządzania Energią.

Niezbędnym elementem tej zmiany jest edukacja ekologiczna obywateli, której wartość podkreślał otwierając konferencję Wicemarszałek Województwa Śląskiego Michał Gramatyka: – Budowanie świadomości ekologicznej jest zadaniem każdego z nas, i to zadaniem które naprawdę warto podjąć.

Edukacja w tym zakresie powinna objąć również polski biznes. – Przedsiębiorcy muszą zrozumieć, że inwestycja w energię, a przez to długofalowo zapewnienie firmie stałego jej kosztu, to zapewnienie sobie w przyszłości stabilnych cen produktów – podkreślał Mariusz Potocki z firmy Hanplast.

Przedstawicielka IKEA Polska Irena Dobosz wyjaśniała natomiast, jak nawet niewielkie firmy mogą dążyć w swoich działaniach do zrównoważonego rozwoju i co na tym mogą zyskać. – Istnieje bardzo wiele aspektów działania ekologicznego w biznesie, bardzo prostych, polegających na zdroworozsądkowych działach jak np. wymiana oświetlenia – podkreślała.

Wszyscy goście byli zgodni co do tego, że Polska wchodzi w fazę ewolucji energetycznej, na której dzięki nowoczesnym technologiom, edukacji ekologicznej oraz świadomym dyskusjom może wiele zyskać. Kolejna „Dobra Energia”, będąca podsumowaniem tegorocznego cyklu odbędzie się w Warszawie 7 grudnia. Więcej informacji na: dobraenergia.edu.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.