Wiadomości OZE Dotacje UE dla firm na efektywność energetyczną i OZE 27 lipca 2015 Wiadomości OZE Dotacje UE dla firm na efektywność energetyczną i OZE 27 lipca 2015 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Do 5 grudnia ma zostać przeprowadzony pierwszy obowiązkowy audyt energetyczny. Zostały do tego zobowiązane duże przedsiębiorstwa. Cel audytu to określenie jakie inwestycje są niezbędne do poprawy efektywności w przedsiębiorstwie. Reklama Dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2015-2020 (POIiŚ) pozwoli przedsiębiorcom na poprawę efektywności energetycznej. Fundusze programu będą dostępne na takie działania inwestycyjne jak: – przebudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie; – zastosowanie w przedsiębiorstwach technologii efektywnych energetycznie; – budowa i przebudowa instalacji OZE (jeśli takie uzasadnione potrzeby zostaną określone w audycie); – zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii (woda, energia elektryczna, systemy grzewcze i klimatyzacja pomieszczeń); – zastosowanie technologii odzysku energii i systemu wykorzystania energii ciepła odpadowego. Finansowanie z funduszy Unii Europejskiej będą mogły otrzymać projekty, które przewidują większy wzrost efektywności energetycznej. Obecnie pożądany wskaźnik poprawy efektywności to 60 proc. i więcej. Wnioski firm z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) będą rozpatrywane z uwzględnieniem efektywności kosztowej, wielkości redukcji CO₂, redukcji emisji pyłu PM10, zastosowania elementów budownictwa niskoenergetycznego i technologii zmniejszających zapotrzebowanie na energię. Z założenia audyty będą przeprowadzane co cztery lata. Kolejny audyt ma zweryfikować skuteczność przeprowadzonych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Szczegółowe informacje o Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz konkursach można znaleźć na stronie. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.