OZE Gmina Radłów już po termomodernizacji 22 listopada 2017 OZE Gmina Radłów już po termomodernizacji 22 listopada 2017 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Modernizacja cieplna budynków staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem, wpływającym pozytywnie nie tylko na środowisko, ale także pozwalającym na długofalowe oszczędności. Tego typu działania zostały wykonane niedawno na terenie gminy Radłów, gdzie termomodernizacji poddano kilka budynków użyteczności publicznej. To jest wszystko połączone razem, to, co robiliśmy w 2014 roku i w 2013: wymiana dachu na zespole szkół i w 2014 roku posadowienie ekranów fotowoltaicznych, które pozwalają na produkcję energii i przesyłanie energii do instalacji wewnętrznych zespołu szkół, czyli produkcja energii na oświetlenie i na utrzymanie wszystkich budynków – tak o całej inwestycji powiedział Zbigniew Mączka, burmistrz Miasta i Gminy Radłów, w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE. Reklama Warto podkreślić, że termomodernizacji poddano kilka budynków na terenie tej małopolskiej gminy, były to: siedziba urzędu gminy i zespół szkół w Radłowie, szkoła w Woli Radłowskiej oraz zespół szkolno-przedszkolny w Biskupicach Radłowskich. Wymieniono w nich m.in. stolarkę okienną, zmodernizowano centralne ogrzewanie, odwodniono wszystkie powyższe budynki, a w urzędzie gminy wymieniono kotły centralnego ogrzewania. Koszt realizacji całego projektu wyniósł ponad 3 mln zł, z czego dofinansowano 44%. Modernizacja cieplna była możliwa dzięki wsparciu otrzymanemu w maju br. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Nie bez powodu wspieramy finansowo termomodernizację różnych obiektów. To kolejny sposób walki ze smogiem. Ten problem jest w Małopolsce doskonale znany. I nie jesteśmy w tej kwestii bierni – nie tylko wprowadzamy nowe przepisy, które zakazują spalania złej jakości opału w nieodpowiednich urządzeniach, ale też pomagamy mieszkańcom w spełnianiu tych restrykcyjnych wymogów. Stąd dotacje do wymiany kotłów czy środki na termomodernizację budynków publicznych. Na oba te działania w naszym regionalnym programie operacyjnym mamy zarezerwowane w sumie prawie 800 mln zł – skomentował Stanisław Sorys, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Burmistrz Miasta i Gminy Radłów podkreśla, że przeprowadzone inwestycje związane z ociepleniem budynków pozwolą na zaoszczędzenie ok. 30% całkowitych kosztów ich utrzymania. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.