Wiadomości OZE W Świętokrzyskim rozdzielono dotacje na OZE 09 lipca 2018 Wiadomości OZE W Świętokrzyskim rozdzielono dotacje na OZE 09 lipca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Władze województwa świętokrzyskiego rozstrzygnęły konkurs w zakresie dofinansowania OZE. Przeznaczono na ten cel niemalże 38 milionów złotych otrzymane z funduszy Unii Europejskiej. Reklama Jak informuje Iwona Sinkiewicz-Potaczała, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, konkurs przeprowadzony był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Konkurs dotyczył „Wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych”. O dofinansowania starać mogły się podmioty planujące budowę lub modernizację systemów wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej ze źródeł odnawialnych. Na dotacje szansę miały wszystkie źródła: energetyka wodna, wiatrowa, słoneczna, geotermalna, aerotermalna, jak i biogazownie i elektrownie biomasowe. Wnioski składać mogły samorządy oraz podmioty działające w ich imieniu: przedsiębiorstwa, uczelnie, podmioty lecznicze i podmioty kultury. Nadesłano 51 wniosków z czego 20 uzyskało odpowiednią liczbę punktów oraz pozytywną ocenę formalną i merytoryczną – te projekty uzyskają dofinansowanie. „Większość wniosków, które otrzymają dotacje w ramach tego konkursu, jest związana z pozyskaniem energii słonecznej poprzez instalację paneli fotowoltaicznych, zarówno w formie mikroinstalacji, jak i budowy całych farm fotowoltaicznych”, informuje Sinkiewicz-Potaczała. Dofinansowania trafią między innymi do Elektrowni Słonecznej Tuczępy Sp. z o.o. oraz Zakładu Tworzysz Sztucznych i Wyrobów Różnych HEKO, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich i koneckiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które budują m.in. systemy PV. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.