Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jednorazowe talerzyki znikną z Unii Europejskiej

Jednorazowe talerzyki znikną z Unii Europejskiej

Projekt rezolucji w sprawie wycofania z obrotu plastikowych przedmiotów jednorazowych, takich jak talerze czy sztućce, został przyjęty przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego. Teraz będzie przedmiotem obrad podczas sesji plenarnej i głosowania, do którego dojdzie najprawdopodobniej 25 października.

Reklama

Za przyjęciem projektu głosowało 51 posłów, 10 głosów oddano przeciw, a 3 osoby wstrzymały się. Wśród postulowanych zmian domagano się również wycofania plastikowych lekkich toreb, mieszadełek do napojów i pojemników do fast foodów. Część z tych plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów. Mylone z pokarmem śmieci często zostają zjedzone przez morskie zwierzęta. To doprowadza do ich powolnej śmierci.

Niektóre marki dostrzegają potrzebę zmian w zakresie opakowań i zastępują je bardziej ekologicznymi wariantami. Inni, jak np. koncern Walkers, wprowadzają opakowania, które można poddać recyklingowi. Do walki z tymi odpadami stają również hipermarkety i dyskonty, które zaczynają wycofywać plastikowe artykuły jednorazowe.

Wpływ na to wszystko ma również społeczeństwo, które do kwestii odpadów podchodzi coraz bardziej świadomie i domaga się zmian. Możemy zaobserwować wzrost oddolnych akcji, takich jak Plastikowa Butelka Zwrotna. Okazuje się, że tylko w roku 2016 wyprodukowaliśmy 480 mld plastikowych butelek. Do roku 2021 ich liczba ma wzrosnąć do 583 mld.

Tak liczne odpady to problem globalny, ale zmiany powinny zostać podjęte już w wymiarze lokalnym. Jeżeli nie zaczniemy zmieniać swoich nawyków i wspólnie walczyć o naszą planetę, zostaniemy przez plastik zalani, a miliony zwierząt zginą.

Foto: Flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.