Wiadomości OZE OZE stają się głównym źródłem energii w Niemczech 11 stycznia 2019 Wiadomości OZE OZE stają się głównym źródłem energii w Niemczech 11 stycznia 2019 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. W ubiegłym roku energia odnawialna po raz pierwszy w historii zastąpiła węgiel jako główne źródło energii w Niemczech – informuje Reuters. Odnawialne źródła energii stanowiły 40% niemieckiej produkcji energii elektrycznej. Reklama Z badań przeprowadzonych przez organizację Fraunhofer wynika, że w Niemczech ilość energii dostarczanej z ogniw słonecznych, wiatrowych, biomasowych i hydroelektrycznych wzrosła w zeszłym roku o 4,3 %, co pozwoliło wyprodukować 219 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej z OZE. Całkowita produkcja energii w Niemczech sięgnęła 542 TWh ogółem. Oznacza to więc udział energetyki odnawialnej na poziomie 40%, podczas gdy energetyka węglowa osiągnęła 38% w produkcji całkowitej. Jak ocenił Bruno Burger, autor badania, w 2019 roku produkcja energii z OZE nie spadnie poniżej 40%, ponieważ powstaje coraz więcej instalacji odnawialnych. Sceptycy energii odnawialnej twierdzą jednak, że zanotowany wzrost wynika z korzystnych warunków pogodowych, takich jak przedłużające się gorące lato, które zwiększa produkcję energii słonecznej. Warto dodać, że Niemcy zamierzają do 2030 roku osiągnąć 65% udział energetyki odnawialnej w ogólnej produkcji energii, a do 2022 roku zupełnie zrezygnować z energetyki jądrowej i węglowej. Dla porównania w 2017 roku udział OZE w produkcji energii wyniósł w Niemczech 38,2%, a w 2010 roku 19,1%.\ Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.