Wiadomości OZE Minister Dąbrowski: Norwegia może stać się naszym strategicznym partnerem 05 lutego 2019 Wiadomości OZE Minister Dąbrowski: Norwegia może stać się naszym strategicznym partnerem 05 lutego 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Delegacja polskiego rządu uczestniczyła w dwustronnych konsultacjach z norweskim Ministerstwem Ropy i Energii. Polacy brali udział także w organizowanej przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych konferencji dotyczącej polsko-norweskiej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy. Reklama Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski wystąpił w ramach seminarium organizowanego przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych z przemówieniem dotyczącym roli gazu w polskiej polityce energetycznej. Jak powiedział w trakcie wystąpienia, nowe źródło dostaw gazu, jakim jest Norweski Szelf Kontynentalny, oraz warunki, na jakich Polska go pozyskuje, zapewnią bezpieczne wykorzystywanie go w krajowej gospodarce. Co ważne, znacznie przyczynia się to do ograniczenia emisji z sektora energetycznego. Minister zwrócił również uwagę na fakt, że zostały już podjęte ostateczne decyzje w sprawie gazociągu Baltic Pipe. Jego zdaniem, połączenie od 2022 roku z norweskim szelfem umocni partnerstwo polsko-norweskie i przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy obu gospodarek. Norwegia może w najbliższych latach stać się strategicznym partnerem Polski. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.