Wiadomości OZE Mafia śmieciowa: aresztowano 15 osób w całym kraju 05 kwietnia 2019 Wiadomości OZE Mafia śmieciowa: aresztowano 15 osób w całym kraju 05 kwietnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Prokuratura Regionalna w Katowicach poinformowała, że sąd wydał nakaz aresztowania czterech osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym nielegalnego składowania i porzucania niebezpiecznych odpadów oraz nakaz przesłuchania trzech kolejnych. Reklama Z informacji udostępnionych przez Prokuraturę Krajową w związku z tzw. mafią śmieciową dotychczas zostało aresztowanych już 15 osób, które najprawdopodobniej należą do trzech powiązanych ze sobą grup przestępczych zajmujących się składowaniem niebezpiecznych odpadów. Ich działania polegały na wynajmowaniu miejsc, takich jak hale magazynowe, do pozostawiania w nich np. szkodliwych cieczy – rozpuszczalników i lakierów, które następnie porzucali. W związku z mafią śmieciową nakazy resztowania wydały: Prokuratura Regionalna w Katowicach, Prokuratura Regionowa w Częstochowa-Północ i Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Podjęte działania prawne wiążą się z obawą matactwa w sprawie oraz zakresem działalności przestępczej – zarzuty wobec zatrzymanych dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego składowania odpadów, prania brudnych pieniędzy oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób. – Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zdecydował o aresztowaniu czterech spośród podejrzanych w tej sprawie. Trzy kolejne osoby będą przesłuchiwane dzisiaj. Dzisiaj (red. środa – 3.04.) zapadnie też decyzja w sprawie stosowania wobec nich środków zapobiegawczych – powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Rzecznik podkreśla, że podejrzani są odpowiedzialni za nielegalne składowanie i porzucanie ogromnych ilości toksycznych odpadów. Z danych udostępnianych przez rejonowe i okręgowe prokuratury poszczególnych województw wynika, że proceder nielegalnego składowania toksycznych odpadów prowadzony był na terenie województwa małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego. Szkodliwe chemikalia pozostawiano m.in. na terenie hal magazynowych i wykopiskach ziemnych, blisko sporych skupisk ludzkich, terenów atrakcyjnych turystycznie czy nieopodal obszarów wodnych. źródło: teraz-srodowisko.pl Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.